четвъртък, 14 юни 2012 г.

HP ProLiant DL180 G6 доказана цена и качество на ниво.

Server HP ProLiant DL180 G6 може да бъде доставен от фирма altech.bg или да бъде поръчан на адрес HP ProLiant DL180 G6



Параметри на продукт  HP ProLiant DL180 G6
Vendor    HP
Part No.    470065-507
Model No.    HP ProLiant DL180 G6
Chassis    2U rack-mount
CPU    Intel® Xeon® 4C Processor Model E5606 (8M Cache, 2.13 GHz, 4.80 GT/s Intel® QPI)
Number of CPU st/max    1 / 2
Chipset    Intel® 5520 Chipset
Hotswap HDD installed    1
Disk bays (total)    4
Memory Standard    2
Memory Max    192
Memory type    PC3-10600 1333MHz ECC DDR3 UDIMM
Memory Slots    12
Expansion slots total/free    4
HDD Controller    8 port SAS
RAID Level    0, 1, 5, 10, 50
Opticals    w/o optical drive
LAN    Integrated dual channel Gigabit LAN
Total USB    5
Front USB    2
Standard serial port    1
Ethernet RJ-45 network port    2
VGA port    1
Power W    460
Number of PS/max    1 / 2
PS type    Hotswap Redundant PS
Warranty    3 Year

четвъртък, 7 юни 2012 г.

Анимиране на слайдове power point

Урокът е предназначен за Оffice XP и нагоре!!!




Анимация може да бъде вкарана не само в обект,били то картинка, текст или някъква формa.Можете да задавате анимация на слайдовете.Разнообразни ефекти, които да се приложат при появяването на всеки слайд.

1.Отворете нов документ "File => New"

2.Изберете "Blank presentation"

3.За да различите ефекта на слайда, първо трябва да сложите обект на слайд едно(в моя случай картинка)

4.Може да поставите и картинка на слайд две(както решите)

5.В долния ляв ъгъл се намират бутоните за оправление на изгледите, натиснете бутона "Slide Sorter View" (той представлява четири котийки, наредени две по две, една под друга) или дайте "Wiew => Slide Sorter".

6.Маркирайте слайд едно и кликнете "Slide show => Slide Transition" или бутона "Transition"

7.В дясната част на екрана се появява меню с изброени команди, това са различните ефекти.Изберете си един, и ще видите превю на иконката на слайда отляво.

7.1.В раздела "Modify transition" от менюто "Slide Transition" можете да зададете скорост на ефекта (в три степени "Slow"-бавно, Medium"-средно, и "Fast"-бързо) и можете да вмъкнете звуков ефект, който да се възпроизведе с стартирането на слайда(освен дадените ви възможности, можете да изберете звук от вашия компютър, като слезете най-отдолу на списъка и изберете "Other Sound", недостатъка е че можете да изберете само файлове от тип *.wav).Под тях се намита един чекбокс "lop until next sound" когато е маркирана тази опция, звукът ще се възпроизвежда непрекуснато докато не дойде друг звук.

7.2. В раздела "Advance slide" избирате дали слайда да се появи след кликване на мишката или след определено време.

8.След като добавите ефекти на слайд едно и две кликнете на бутона "Slide Show" най-отдолу на менюто и ще видите крайния резултат.

Хиперлинкове в Microsoft PowerPoint

Урокът е предназначен за Оffice XP и нагоре!!!



За да постигнете по-голяма интерактивност на презентацията си, можете да добавите различни компоненти даващи на гледащия презентацията възможността да я управлява (дори частично).Един от най-лесните и ефективни начини е като се добавят хиперлинкове (Hyperlink). Освен към уеб сайтове, тези линкове може да водят до документ или файл записан на компютъра, към друга презентация или към точно определен слайд в дадената.
Като за начало направете презентация състояща се от два слайда,като в първия поставите текст(произволен), а в втория картинка.
1.Кликнете върху текста с десен бутон на мишката и изберете "Hyperlink" или "Insert => Hyperlink"
уроци - 1.jpg

2.Ще ви излезе прозорец подобен на този, в който ще изберете към какво ще води този линк.

уроци - 2.jpg

2.1. Раздела "Existing file or Web Page" е разделен на три "Current folder" откъдето можете да изберете файл от компютъра, "Browsed Pages" Това са последните отваряни уеб сайтове (само с Internet Explorer) и "Recent Files" последните файлове отваряни с PowerPoint.
2.2. Втория раздел е "Place in This Document" от тук ще дадете линкът да ви препраща кум друг слайд от вашата презентация. Възможни избори имате "First Slide" - първия слайд, "Last Slide" - последния слайд, "Next slide" - следващия, "Previous Slide" - предишния, "Slide Titels" откъдето можете да изберете ръчно, към кой от слайдовете да бъде линка.

2.3. Най-отгоре на менюто имате поле "Text to Display", това ще рече какъв текст да изпише когато курсура на мишката застане върху линка. От бутона "ScreenTip..." можете да редактирате този текст.

уроци - 3.jpg3.
Дайте "ок" и пробвайте презентацията.

4. След като направите линка към текст, опитайте отново но на втория слайд с картинката (начинът е абсолютно същия)

Линкове могат да се прилагат към всякъкъв вид обекти, към "Auto Shapes" към "WordArt", дори видео.

Microsoft Office PowerPoint 2007





Най-забележимата област на промяна е в горната част на прозореца на PowerPoint. Вместо менютата и лентите с инструменти, които сте свикнали да виждате, през екрана минава широка ивица, съдържаща много ясни визуални команди, подредени в групи.


Новата лента с инструменти в Microsoft Office PowerPoint 2007

Тази ивица се нарича "лентата" и сега тя е вашият контролен център за създаване на презентация. Ще получите известна подготовка относно проектирането й и ще се запознаете със структурата й, така че да ви е лесно и удобно да я използвате.

Лентата


И така, защо е преработена старата система от команди? Поради това, че знаем как работите с нея. Хората, които използват PowerPoint, имат предпочитания към някои команди и ги прилагат постоянно.

В отговор на това сме направили тези команди така, че да изпъкват най-много – те са онези, които се виждат веднага. Целта е те да бъдат видими през цялото време, така че да не се налага да ги търсите в менюта или ленти с инструменти, които не са показани.

Най-важното е най-голямо и видимо


Този набор от най-често използвани команди се разполага в първия слой или раздел на лентата, наречен разделът Начало. Тези команди са показани като бутони и поддържат често извършвани задачи, включително копиране и поставяне, добавяне на слайдове, промяна на оформлението на слайдове, форматиране и позициониране на текст и търсене и заместване на текст.

В лентата има и други задачи. Всеки раздел е посветен на даден вид работа, която извършвате при създаването на една презентация. Бутоните във всеки раздел са подредени в логически групи. Най-популярните бутони във всяка група са най-големи. Дори по-новите команди, които клиентите търсеха и не успяваха да открият в по-ранните версии, сега се виждат много по-добре.

Как да си направим снимка на страницата ни с PowerPoint





Сега ще ви покажа как да си направим снимка на страницата в PowerPoint във формат Microsoft Metafile.(*.wmf)  Отваряме го и си правим страница. За да я снимаме правим следното:

Даваме десен бутон нa страницата. Избираме Save as Picture. Като на снимката:




След това избираме папка в която да запаметим снимката, написваме и име, и избираме Windows Metafile.

Като на снимката:



Ето го и самия резултат:



Обърнете внимание: трябва да запаметим снимката в формат (*.wmf) иначе ще се вижда черен екран!

Надявам се урока да ви е харесал!

Помощникът Автоматично съдържание power point





Най-напред искам да кажа, че Помощникът AutoContent  wizard не е едно и също с Помощникът Office Assistance. За да работим чрез Помощникът AutoContent  wizard трябва да направим следното:
 
1.                  Стартираме PowerPoint и от главното меню избирате File / New. Появява се диалогов прозорец, от който избирате AutoContent (при мен е From AutoContent wizard). Първата стъпка е избор на вида на презентацията (Presentation type). До него се достига след натискане на бутона Next, когато се е появила зелената точка Start или чрез щракане с ляв бутон върху Presentation type на мишката. От предложените типове избираме този, който е най-подходящ за презентацията ни.
 
2.                  Натискаме пак бутона Next, за да преминем на следващата стъпка от създаването на презентацията (или щракане с ляв бутон на мишката върху Presentation style). Тук трябва да изберем вида на възпроизвежданата презентация (type of output). Следва бутон Next (или щракане с ляв бутон на мишката върху Presentation options), за да преминем към следващата стъпка. Тя е Опции на презентацията (Presentation options). Тук трябва да посочим името на презентацията в полето Заглавие на презентацията (Presentation title) и Точки за включване към всеки слайд (Items to include of each slide). Оставяме или махаме отметките в квадратчетата пред Дата на последната редакция (Date last updated) и Номер на слайда (Slide number).
  
3.                  Накрая натискаме един от бутоните – Следваща стъпка (Next) или пък бутон Край (Finish). Готовата презентация по зададените от нас критерии се появява на екрана в Нормален изглед (View / Normal), тип Общ план (Outline).
 
4.                  В този изглед щракаме върху желания от нас текст за промяна, появява се каре за промяна и пишем в него новия текст. Така можем да променим текстовете във всички слайдове от създадената презентация (Щракаме с ляв бутон на мишката върху желания слайд за промяна и той се появява в десния прозорец. Щракаме върху желаното заглавие или подзаглание и се появява каре, което ни дава възможност да променим съдържанието на текста. Щракаме с десен бутон на мишката върху слайда, но не в полетата за редакция, и избирайки от менюто Дизайн на слайда ( Slide Design) можем да променим дизайна на предложения от Помощникът AutoContent дизайна на един, няколко или всичките слайдове.
  
Заб. Ако по средата на някоя стъпка изберете Край (Finish), то PowerPoint ще състави презентация с посочените в Помощника (AutoContent) настройки. Ако решим можем да се върнем обратно на някоя от предходните стъпки, използувайки бутона Назад (Back) или чрез щракане с ляв бутон на мишката върху желаната стъпка.

Ефекти със снимка в Power Point





Ще ви покажа няколко примерни ефекти със снимка, които могат да прилагат при презентации и с различни обекта. Тук за примера е взета снимка, но ефекта е валиден и за други фигури. Тези ефекти може да се създават при всички версии на Power Point – от 2000 нагоре (При XP – някои ефекти се изпълняват само частично-въпрос на тест).

За целта целта ще се ползва една и съща снимка.



Ефектите са: „разрязване” на снимка на 2, 3 или 4 части и показването й или събирането й по анимиран начин.
Принципът е следния: В зависимост ефекта, след вмъкване на снимката (insert) тя се копира 1, 2 или 3 пъти. Снимките се подравняват и се използва опцията Crop за “нарязване” на снимките и се добавя ефекти за движение.



Картинката се вмъква по обичайния начин (insert) и се поставя на подходящо място. За улеснение и по-голяма точност се вкарват и помощните линии (guides)-View-Grids and Guides

Ефект 1 

Движение в разменени посоки –долната половинка идва отгоре, а горната –отдолу



Вмъкваме картинката в слайда. Дублираме снимката чрез Edit-Duplicate (тя трябва да присъства 2 пъти). Същото може да се постигне и чрез просто Copy - Paste на снимката. След това подравняваме двете копия точно едно зад друго. Това може да се постигне ръчно чрез наместване на снимките. Може да стане и автоматично чрез групиране на снимките и подравняване - Draw (очертаваме около снимките) - Align and Distribute- Align left и Align Top.

Сега „разрязваме” снимката на две хоризонтално части. Това се извършва чрез Crop. (от Picture Toolbar) Подравняването се прави по спомагателните помощни линии (Guides). Разделянето на снимката тук е показано отделно, но то трябва да стане в положението, когато двете снимки се застъпват. Кликваме върху горната снимка и отгоре надолу разделяне. В горната половина се вижда второто копие, Активираме го (кликваме в горната половина) и отдолу нагоре разделяме.



Сега създаваме ефекта


Кликваме върху горната половинка
-Slide Show - Custom animation – Add Effects- Entrance- FLY IN.
Start: on click
Speed: по избор (Medium, Fast, Very Fast)
Direction: From bottom


Кликваме върху долната половинка
Start: with previous Slide Show - Custom animation – Add Effects- Entrance- FLY IN.
Start: with Previous
Speed: по избор (Medium, Fast, Very Fast)
Direction: From top
Скоростите (движението) на горната и долната част трябва да бъдат еднакви!


Ефект 2 

Плъзгащо разкриване на части от картинката



След копирането подравняването на снимките (трябва да са 3), започване разделянето на трите части пак чрез Crop, когато всички копия се препокриват много точно. Подравняването се прави по спомагателните помощни линии (Guides). За улеснение можем да създадем нови помощни линии и ползваме линията или решетката (от View). Разделянето на снимката става както по-горе, т.е активираме горната картинка – режем, активираме втората (тя е под първата)-режем, активираме третата (тя е под втората) - режем. Последователните действия по картинките са показни по-долу.



Сега създаваме ефекта


Кликваме върху средната третинка
-Slide Show - Custom animation – Add Effects- Entrance- WIPE.
 Start: on click
Direction: from bottom
Speed: по избор


Кликваме върху горната третинка
Start: With previous
Direction: From Left
Speed: като горната


Кликваме върху долната третинка
Start: With previous
Direction: From right
Speed: като горната


Скоростите трябва винаги на бъдат еднакви.


Ефект 3

Събиране на картинката с въртеливи движение на парчетата

След копирането подравняването на 4-те снимки (вече трябва да са 4), започване разделянето на четири части пак чрез Crop. Този път оставяме само четирите ъгли на картинката. Разделяме ги последователно във всяка една картинка, като оставяме само по една четвъртинка от съответната снимка. Сега като се кликне върху една от четвъртинките, се активира само тя.



Ефектът се създава така


Горен десен ъгъл (кликваме върху ъгъла, за да се активира)


A. Slide Show - Custom animation – Add Effects- Entrance- FLY IN.
Start: On click или With previous (зависи от целта).
Direction- From bottom
Speed: по избор (Мedium, Fast, Very Fast)


Б. Продължаваме с ъгъла-не не го пипаме! Add effects-Emphsis-Spin-Full Spin (ако ъгълът не е активен- кликваме върху него)
Start: With previous
Amount – 360 clockwise
Speed: по избор (еднаква като в т. А)


Долен десен ъгъл (кликваме върху ъгъла, за да се активира)


Start: With previous
Direction- From bottom
Speed: еднаква с горната
Повтаряме т. Б


Долен ляв ъгъл (кликваме върху ъгъла, за да се активира)


Start: With previous .
Direction- From top
Speed: еднаква с избраната
Повтаряме т. Б


Горен десен ъгъл (кликваме върху ъгъла, за да се активира)


Start: With previous .
Direction- From top
Speed: еднаква с избраната
Повтаряме т. Б


Препоръка: За по-голяма прецизност, при разрязването на снимката, при движението дръжте натиснат бутона Alt. Движението става бавно и плавно


За да видите резултата от работата си или натиснете Play или Slide Show-View Show
Това е накратко. Комбинирайки различните опции за движение, могат да се създадат много интересни ефекти

Сянка на снимка чрез Power Point





Поставяне сянка на снимка в Powеr point 2007
Резултатът трябва да изглежда подобен на този:


1. Отваряме снимката

2. Отделно от нея (някъде встрани) очертаваме четириъгълник с приблизителните размери на снимката. С десен бутон Формат – Edit points –Convert to freeform. Четириъгълникът вече може да се трансформира в всякаква форма. Десен бутон върху фигурата – Edit Points. В четирите ъгли на фигурата се появяват точки, които се използват за промяна на четириъгълника. При кликване върху тези точки се появяват допълнителни маркери, чрез които четириъгълника може да се свива или раздува. Последователно свиваме страните чрез маркерите. При оформянето трябва да се постигне подобна фигура.



3. След оформянето на фигурата (сянката), запълваме я (Outline-Shape Fill) с подходящ сив или черен цвят (най-добре сив средно наситен) и премахваме линията около фигурата (Shape Otline-No otline).

4. Омекотяваме ръбовете (Shape Efect – sodften edges). Това омекотяване зависи много от цвета на фона на слайда, т.е сянката трябва да бъде достатъчно ясна. При необходимост тя може да се направи малко по-прозрачна (Format Shape-Tranparency), Всичко това става с тестване за по-голям реализъм.

5. Очертаваме втори четириъгълник около снимката и Send to back. Наместваме тази „рамка” и я запълваме с бяло. Премахваме линията около „рамката”. Групираме двете фигури (снимката и рамката).

6. Придвижваме групата и я поставяме върху сянката. Ако сянката покрива снимката, изпращаме сянката назад (Sent to Back)


Забележки:
- Ако снимката не е много плътна (цветово) или сянката е много силна, тя може да се вижда през снимката. Затова при такива случаи се прави рамка около снимката. Ако снимката позволява, може да не се прави рамка, но пък рамката дава възможност да се вмъкне някакъв надпис под снимката.
- Ако това се прави на бял фон, добре е рамката да се очертае в подходящ цвят
- Омекотяването на ръбовете, смалява сянката. Така че добре е първия четириъгълник (сянката) да бъде малко по-голям от снимката, за да се улесни последващото крайно оформяне.


7. След поставяне на снимката върху сянката, правим крайното оформяне. Кликваме върху сянката и чрез Edit Points (менюто от десния бутон на мишката) наместваме сянката по подходящ начин за получаване не реалистично изображение. За целта пак се използват допълнителните маркери.



8. Запаметяваме във формат по желание.


За съжаление, това не може да стане така в Power Point 2003. Там липсват опциите Edit Points при стандартните фигури в Autoshapes и Soften Edges. Ако някои реши да опита, нека ползва Curve от Autoshapes (там се позволяват Edit Points) и комбинирането на опциите в Fill Effects – Gradient- One или Two colors. Може да си поиграе повече, но ще получи прилични , но не превъзходни резултати.

Triggers Power Point





Чрез опцията Triggers могат да се създават допълнителни ефекти- скриване и показване на текст, снимки и др.

I. Най-простия пример е показване и скриване на текст
А. Изписвате произволна дума или израз. Аз съм написал „Текстът се показва или скрива”
Б. Отделно разчертавате два правоъгълника или други фигури –„бутони”.
Заб. Атрактивни бутони могат да бъдат направени отделно на друга програма и се копират в слайда, а могат да се направят директно в ПП.
В. На единия бутон изписвате „Покажи”, а на другия „Скрии”. Така примерно трябва да изглежда слайда. (заб. Вторите бутони са правени също на ПП)



Сега почваме с анимирането. След кликване върху текста (последователно):
1. Slide Show –Custom Animation-Add Effects-Entrance-Appear
От менюто Timing-Trigger-Start effect on click-избиране „покажи”
2. Add Effect-Exit- Disappear
От менютоTiming-Trigger-Start effect on click-избиране „скрий”
За двете – Start-on click

При появяването и изчезването на текста може да се използват и други ефекти. При стартирането на слайда (Slide Show-View Slide Show), при натискането на съответните бутони, текстът се скрива или показва. Този ефект може да се приложи при различни случаи - например показване на скрит въпрос, отговор или мисъл или пък „Вярно”, „Грешно” и т.н, в зависимост от целите на презентацията.

II. Друг ефект чрез trigger е показването на последователни изображения („прелистване” на снимки) само чрез кликване върху тях.
Заб. Снимките трябва да имат еднакъв размер.
1. Вкарвате първата снимка (напр. Сн.1). Slide Show-Custom Animation-Add Effects-Entrance-Appear. Start –With previous
2. Вкарвате втората снимка (напр. Сн.2) – Add Effects-Entrance-Appear. Start – on Click. От менюто – Timing-Triggers- Start effect on click of – избирате сн. 1.
3. Вкарвате третата снимка (напр. Сн.3) – Add Effects-Entrance-Appear. Start – on Click. От менюто – Timing-Triggers- Start effect on click of – избирате сн. 2 и т.н.
Накратко: Вкарвате само първата снимка без никакъв допълнителен ефект, а всички следващи ги обвързвате с trigger към предишната вкарана снимка. Затова е добре да си запишете реда на вкарване на снимките, за да се получи желания ефект за показване на всички снимки подред.
4. Подреждате снимките точно една върху друга с пълно покриване по реда на вкарването (те са с еднакъв размер и ще се покрият напълно). Най-отгоре остава последната въведена снимка.



При стартирането на презентацията, при кликване върху първата снимка се появява следващата и т.н, без да се преминава към следващ слайд.

III. Следващ ефект е свързване на снимка с текст или обратно. Принципът при двете положения е следния - при кликване върху снимката/текста се появява съответно текст/снимка.

Свързване на снимка с текст
Може да се ползва при показване на обяснителен текст към снимката или подробности. За пример съм взел две снимки – на Алеко Константинов и на Ангел Кънчев. При кликване върху снимката се появяват данни от биографията им.



Как става:
1. Вкарвате едната снимка (напр. На Алеко)
2. В очертан Text Box изписвате желания текст за снимката
3. Десен бутон върху рамката на текста-Custom Animation-Add effects- Entrance- Appear. От менюто – Timing- Triggers- Start effect on click-избирате името на снимката
4. Десен бутон върху рамката на текста-Custom Animation-Add effects- Exit- Disappear. От менюто – Timing- Triggers- Start effect on click-избирате името на рамката (обиновено е Shape No…)
Същото правите и с останалите снимки. На слайда могат да се поставят много рамки с текстове, но при стартиране на презентацията, слайда се изчиства и остават само снимките. Рамките с текста се поставят на различни места в слайда.Може една под друга, но не и една върху друга. При стартиране на презентацията, при кликване върху снимката се появява текста, а при кликване върху текста, той изчезва.

Свързване на текст със снимка 
Тук е обратното действие – кликваме върху текста и се появява снимка



Как става:
1. Очертавате четириъгълник или друга затворена фигура – Add Text – изписвате името във фигурата. Това правите толкова пъти, колкото ви трябва.
2. Вкарвате всички необходими снимки.
3. Десен бутон върху първата снимка-Custom Animation-Add effects- Entrance- Appear. От менюто – Timing- Triggers- Start effect on click-избирате името на текста (отговарящ на снимката)
4. Десен бутон върху снимката на текста-Custom Animation-Add effects- Exit- Disappear. От менюто – Timing- Triggers- Start effect on click-избирате името на снимката
Същото правите и с останалите снимки. На слайда могат да се поставят много рамки с текстове, но при стартиране на презентацията, слайда се изчиства и остават само снимките. Снимките могат да се поставят на различни места в слайда. Добър ефектът е получава, ако след съответните настройки снимките се поставят една върху друга. При стартиране на презентацията, при кликване върху текста се появява снимка, а при кликване върху снимката, тя изчезва.
Може да съчетаете интересни ефекти, както при Entrance и Exit, така с останалите опции.

Правилото при ефекта Triggers e: Обвързвайте, това което трябва да стане с това, с което трябва да стане!
Успех!

Анимирани менюта в Power Point

Два вида анимирани менюта

Меню в ПП може да се създаде по различен начин и да има различен вид. Чрез менюто се придвижваме директно до съответен слайд или текст в определен слайд.
При съставянето на менюто главно се прилага Hyperlink с или без комбинация с опцията Triggers. Наред с това могат да се прилагат и други опции за по-атрактивна презентация.
Обикновеното директно препращане към определен слайд или текст става с опцията Hyperlink. Препращането може да стане от слайд, текст, фигура или картинка.
По-интересно е създаването на анимирани менюта. Те могат да бъдат от различен тип в зависимост от целта на презентацията. Ще ви покажа как се създават два вида анимирани менюта.

Тези менюта са създадени с ПП 2003. При ПП 2007 действията са същите. Работещите е ПП 2007 лесно могат да се ориентират в различните команди.

 Падащо меню (Drop-Down)
1. Отваряме нов празен (blank) документ.
2. В него очертаваме четириъгълник или друга затворена фигура-бутон или създаваме чрез ПП бутон на място, в който изписваме съответен текст (напр. „Меню”). Този бутон може да бъде направен и на друга програма и да се вмъкне в слайда.
3. Дублираме този слайд – чрез Insert-Duplicate Slide или чрез Ctrl+D. Вече има два еднакви слайда.
4. Във втория (дублирания) слайд създаваме или вмъкваме бутони за подменютата. Може да се създаде или вмъкне един бутон и да се копира няколко пъти в зависимост от подменютата. (за примера- подменютата са 4).
5. Бутоните за подменютата се съединяват в колонка и се групират в едно (Draw-Group). Групата се съединява (прилепва) към основния бутон („Меню”)



6. Създаваме толкова нови слайдове, колкото са подменютата – в случая 4

Започваме да анимираме менюто:
7. В новите 4 слайда поставяме на всеки иконка или бутон с надпис „Назад”, „Начална страница” или подобен за връщане към основното меню.
8. В първия сайт (само с основното меню)-Кликваме върху бутона „Меню”-Slide Show-Slide Transition - махаме отметката от On mouse click и слагаме отметка върху Automatically after (00:00)
9. Във втория сайт (с Меню и подменютата), кликваме върху групата от подменюта:
а) Custom Animation-Add Effects-Entrance-Wipe. Посока-From Top, скорост – Very Fast. Start-On Mouse click. След това Timing-Triggers-Start Effect on click of –Посочваме бутона “Menu” (обикновено е Shape или подобно – с надпис)
б) Продължаваме с Add Effects-Exit-Disappear. Start: With previous. Скорост-Very Fast
в) Продължаваме в същия слайд: кликваме с десен бутон в средата на най-горния бутон от групата на подменютата. Той се автоматично се очертава с Text Box или с маркери. От менюто на десния бутон избираме Hyperlink. В прозорчето Insert Hyperlink посочваме Place in this document съответния слайд за обвързване (всеки след 2-в примера е 3)


Така постъпване и с останалите бутони и съответните слайдове
10. След това във всеки от новите слайдове кликваме върху предварително въведен символ или иконка „Назад” „Меню” (или както е кръстено) и от менюто на десния бутон на мишкaта избираме Hyperlink и посочваме Slide 1. Advance Slide при тези слайдове трябва да бъде само On mouse click и No transition
Когато се стартира презентацията, появява се само „Меню”. При кликване върху него, подменютата се спускат надолу и при кликване на всяко едно ни препращат към съответния слайд. При кликване на бутона/иконката “Назад” в слайдовете, отново сме на първия слайд с менюто.
Забележка: Ако кликнете извън иконките на „Меню” или подменютата в първия слайд, презентацията върви нормално слайд след слайд от началото без препращане към съответния слайд. Ако в някой слайд кликнете извън бутона за връщане , презентацията продължава от този слайд нататък. При достигане на слайд с бутон, може директно да се върнете към основното меню.


Меню – тип Roll Over
Принципът на работа е същия.Тук обаче подменютата са скрити и се показват (приплъзват) отстрани на слайда. Поредността на действия е същата, както е посочена по-горе с малки допълнения към тях.
1. Действието е същото.
2. Тук е по-подходящо да не се създават релефни бутони, а да се се направят с плоски затворени фигури със сенки или без - четириъгълници, квадрати и др, но всичко е лично решение. Бутонът (или очертанието) „Меню” трябва да бъде по-малък и по-тесен, за да може да се показва леко отстрани на слайда. Текстът „Меню” трябва да бъде изписано вертикално.
3. Действието е същото
4. Действието е същото.
5. Действието е същото, но подредбата на бутоните е малко по-различна. Бутонът „Меню” се поставя пред бутоните на подменютата. Бутонът „Меню” в първия слайд се поставя плътно до края на слайда. Във втория слайд, бутона „Меню” трябва да бъде поставен на същото място като в първия слайд, за да не се получава разминаване, а бутоните на подменютата трябва да се скрият извън очертанието на слайда. Ето как трябва да изглеждат бутоните и подреждането им:


Забележка: Ако ви е трудно да поставите бутоните във втория слайд точно на същото място, както в първия, направете следното:
Създайте си цялата конфигурация (меню и подменюта)-оформление, надписи, групиране, събиране – още в първия слайд. Наместете всичко (картинка горе-„Втори слайд”) и дублирайте този слайд. След това от първия слайд изтрийте групата на подменютата. За да избегнете цялата тази „гимнастика”, просто можете да сложите менюто в някои ъгъл на слайда, който ще ви бъде като ориентир.
6. Действието е същото
7. Действието е същото
8. Действието е същото
9а. Тук трябва да съобразите посоката на появяване (от ляво или дясно) в зависимост от
мястото на менюто в слайда (в левия или десния край). Добавяме и едно ново движение. Add Effects-Motion Path-Right (Ляво или дясно в зависимост от мястото на менюто); Start-With Previous, скорост-Very Fast. Дължината на пътя се настройва опитно, така че бутоните на подменютата на покрие изцяло бутона Меню. Обикновено пътят трябва да сигне до средата или до ¾ на бутона „Меню”, но всичко зависи от ширината на отделните бутони

9б. Действието е същото
9в. Действието е същото
10. Действието е същото
Забележката е в сила и тук.

Когато се стартира презентацията, вижда се ивичка в надпис „Меню” в края на слайда. При кликване върху него, подменютата се плавно се появяват (плъзгат) и при кликване на всяко едно ни препращат към съответния слайд. При кликване на бутона/иконката “Назад” в слайдовете, отново сме на първия слайд с менюто.
И в двата случая, вместо обикновените бутони или иконки за връщане, може да се направи пак меню за допълнителни препращания или връщане назад. Всичко зависи от целта и въображението. Разбира се не бива да се пренебрегва функционалността, прегледността и общия вид на презентацията.

Ефект в Power Point морски вълни





Това е интересен ефект, който може да се приложи и с други подходящи анимирани гифове в зависимост от целта на презентацията. Морските вълни могат да се заменят напр. с гора, буря и много други ефектни гифове.
За целта използвам анимиран GIF, показващ бурно море (картинката по-долу)



I. Начин – влагане на „морето” в надпис



- изписва се надписа чрез WordArt. За надписа подходящ е шрифт без фон (напр.най-първия от шрифтовете на WordArt). Заб. Ако е избран друг, трябва да му се махне „пълнежа (Format WordArt-Colors and Lines-No Fill.). Очертанието на буквите и прозрачността е въпрос на избор
- От Format WordArt-Colors and lines с избира – Fill Effects –Picture. Намира се анимирания ГИФ и се потвърждава.
- Морето се появява в надписа. При желание надписа може да се изпише поотделно буква по буква и във всяка буква да се вкара анимиран гиф (не е препоръчително, освен ако има някаква последователност)
- Запаметява се като PPS (Power Point Show)
При стартиране морето се вълнува в надписа.


II. Начин – по-ефектен
Ефектът се получава като анимирания ГИФ се вкара като фон на слайда





- Format-Background-Fill Effects- Picture. Намира се анимирания ГИФ и се потвърждава.
- Морето става фон на слайда. Целият екран се изпълва с движещи се вълни. Върху морето може да се пише, влагат се други картинки или се прилагат различни ефекти.
Ако към морето (и в двата начина) се приложи аудио файл (напр. шум на прибой, чайки, сирена или морска буря) ефектът ще е още по-голям.
- Запаметява се като PPS (Power Point Show)


Вижте как изглеждат двата двата ефекта като PPS. Може да ги свалите от тук:

http://dox.bg/files/dw?a=ae8489a304

http://dox.bg/files/dw?a=4b039e812f

Анимиран ефект power point





1. Намираме в Интернет картинка на лист.. Най-добре е да намерите дъбово листо (oak leaf), но ако друго ви хареса –ОК.

2. Отваряме Power Point (blank) или изчистваме всичко (title, subtitles)

3. Скриваме листото зад края на слайда. Добре е да бъде скрито в десния ляв ъгъл, но мястото е по желание и в зависимост от къде „духа” вятъра.



За по-добър ефект могат да се добавят няколко листа с различна скорост и посока и други неща- клонки, сламки, звуци и тн. Тук примерът е даден с едно листо.

4. Започваме анимацията. Кликване върху листото (активираме картинката). Slide Show-Custom Animation. Тук се използват и комбинират 3 ефекта последователно

а) Движение (Motion path-Curve или Scribble)
б).Въртене (Spin)
в) Превъртване (Swivel-vertical или horizontal)

     а)Add Effect –Motion Path-Draw Custom Path- Scribble. Очертаваме пътя на листото. Ако листото трябва да премине през целия слайд, пътя се очертава докрай и малко извън слайда в дясната страна (ако движението е от ляво на дясно)


Други настройки на движението
-   Start- on Click
-     Скорост – Medium, Slow  или Very Slow (зависи колко силно „духа” вятъра)
-    Efect Option – Маркира се Smooth End
-    Timing-тук допълнително може да се натрои времето за движение

б) Add effect – Emphasis –Spin
- Start –With pevious
- Тук при въртенето може да се посочи посока на въртене (по часовниковата стрелка или обратно) и какви обороти да направи листото.
- скорост- съобразена с движението (Medium, Slow  или Very slow – опитно)
- Timing – както по-горе

в) Add effect – Entrance- Swivel
- Start – with Previous
- Direction – посока на превъртване на листото – хоризонтална или вертикална
- Скорост и Timing – съобразени с „вятъра” и целта


Ето как изглежа моя пример (сложил съм есенна картина) с листото, което минава през слайда

За да видите ефекта, свалете PPS от тук

Успех!

Вграждане на SWF файл в Power Point





Преди всичко
Важно: На компютъра трябва да бъдат инсталирани Adobe Flash Player и Shockwave Player.
При посочването на стъпките (за примера) се използва празен документ

1.Отваряме нов документ

2. View-Toolbars-Control Toolbox- More Controls. Там маркираме Shockwave Flash Object.


3. След маркирането курсорът се превръща в кръстче и с него разчертаваме правоъгълник, който е кръстосан по диагоналите.

4.Десен бутон върху правоъгълника-Properties и се появява прозорчето им. Там трябва да се направят следните настройки:



Срещу Embed Movie – TRUE; срещу Playing – TRUE; срещу Movie –точния път до SWF файла и задължително се поставя окончанието (SWF).

5. Затваряме прозорчето Properties и запаметяваме. При 2003 може да се запамети като PPT или PPS (Power Point Show). При запаметяване като PPS, файлът може да се отваря на всеки компютър с вградения SWF файл.(ако Adobe Flash Player и Shockwave Player са инсталирани).

SWF файлове могат да се инсталират в различни слайдове на презентацията. Вграждането се прави по-гония начин за всеки определен слайд. При преминаването от слайд в слайд, всеки флаш файл си действа самостоятелно, като прекъсва действието на предишния.

Ако искаме да поставим SWF файл, които се показва (да върви) през цялото време на презентацията, без да се слага поотделно във всеки отделен слайд, то този флаш файл се поставя в мастер-слайда. Пример: Искаме да поставим часовник, който да се показва във всеки слайд непрекъснато.
Ето го часовника, които ще се постави:




View- Master-Slide Master. Показва се „нулевия” слайд. Там прилагаме стъпките посочени по-горе, като се съобразим с мястото и размера на часовника. В мастер слайда не изтриваме нищо, просто вграждаме часовника. При необходимост го оразмеряваме от ъглите на четириъгълника. Запаметяваме презентацията като PPS.
От тук
http://dox.bg/files/dw?a=327b40f5bf
може да изтеглите една примерна трислайдова презентация, в която часовника „цъка” във всеки слайд.
Вградените SWF файлове не трябва да бъдат големи, тъй като се отварят много бавно или „замръзват” или нямат звук и др. Това зависи от инсталираните флаш плеъра, от компютъра, от версията на инсталираните Windows и Office. Заедно с презентацията може да се изпрати и самия SWF файл.
Тук
http://dox.bg/files/dw?a=98f3b54acd
съм качил тестов файл PPS с малка вградена флаш игричка (около 1.5 МБ) Може да пробвате.

Power Point 2007
Power Point 2007
Действията там са същите, но има някои особености и проблеми
а) Презентацията, правена на 2003 е възможно да не може да се отвори.
б) При презентация, правена на 2003 е ввъзможно да се появи следното съобщение:
„Security Warning: Some active content has been disabled”. Решението-от опциите се маркира „Enable this content”
в) Презентация правена на 2007 и запазена като такава, я прави доста голяма. Освен това при отварянето й с 2003, излиза пак предупредителни съобщения.
Простo имайте предвид, че 2007 не е много на „ти” с вграждането на SWF файлове и може да ви създаде проблеми.

Аудио файл в презентация (Power Pont)





По-основни стъпки и начини за изготвяне на презентация с аудио файлове.

Влаганите файлове се делят на вградени и свързани. Вградените аудио файлове се запазват в презентацията като част от нея, докато свързаните файлове са придатък към презентацията.

Само wav файловете могат да се вграждат – всички други типове медийни файлове се свързват.

А) При вграждането на аудио файлове, трябва да се увеличи поддръжката на големи файлове, когато се влагат в презентацията.

a) PP 2003 – Tools- Options-General. Срещу Link Sounds with size greater than се
изписва големината на файла в байтове.

б) РР 2007 Oт Home Button – най-долу – Power Point Option- Advanced –Save.
Срещу Link Sounds with size greater than се пише гоемината на файла.

Принципът е следния: като големина се пише число, което е по-голямо от въвеждания файл. Пример: Ако файла е 300 bytes – пишем 400. Обикновено обаче тук се пише максималното 50000, което означава макс. размер файл - от 50 МБ (независимо от вида). Може да се въвеждат много музикални файлове, но общата им големина не трябва да надхвърля 50 МБ. Тази настройка може да остане и за бъдещи проекти-не пречи изобщо.
Трябва да се има предвид, че това увеличение не действа с „обратна сила”, т.е ако първо сме въвели файл и след това направил увеличението/промяната почти винаги може да има проблем с презентацията. Затова преди да се правят промени въведения файл се премахва. Първо се прави промяната и след това се вкарват музикалните файлове.
Ето защо предварително се посочва максималната стойност.

Б) Създаваме нова папка и поставяме презентацията и звуковия файл (WAV, MP3, MID,WMA) в нея.

Вграждане на WAV файл
Вграждането на WAV файла може да стане по два начина:

Първи начин
Аудио файл като фон на презентацията- музика, звуци
Кликваме на първия слайд презентацията или този, от които да започва файла, напр. музиката.
а) PP 2003 – Slide Show-Slide Transition. От менюто на Sound (в частa Modify Transition) избираме Other Sound и намираме файла. Маркираме Loop Until next Sound.
б) PP 2007 – Animation-Transition Sound. От менюто на Transition Sound избираме Other Sound и посочваме файла. След това от същото меню избираме Loop until next Sound.
Ако искаме да добавим допълнителен файл на друг слайд (пак като фон), правим същото на съответния слайд. Първият файл достигайки втория, спира и започва следващия

Ако искаме музикалния фон да обхваща цялата презентация, подбира се файл, достатъчно дълъг, за да преминава през цялата презентация.
Малко по-специален е случая с много къси файлове (обикновено звуци), които покриват само един слайд. При такива файлове (ако трябва да са през цялата презентация) вместо Loop Until next Sound се маркира Apply to All Slides. Ако при тях се постави Loop until next sound може този файл да се повтори няколко пъти в един слайд. При Apply to all, след всяко преминаване на нов слайд (кликване с мишката или автоматично), звуците се чуват и на поредния слайд.

Втори начин
1. Кликваме на избрания слайд на презентацията
a) PP 2003 - Insert-Movies and Sounds-Sound from File (или From Clip Organizer)
б) PP 2007 - Insert-Sound- Sound-Sound From File (или From Clip Organizer)
Избираме WAV файла и потвърждаваме

2. Появява се прозорчето за уточняване начина на стартиране на музиката



Изборът е наш: дали аудио файла да стартира веднага или след клик на мишката. След направата на избора в слайда се появява иконка на високоговорителче.

3. При маркирана иконката на високоговорителчето:
  а) PP 2003 –Slide Show – Custom Animation
  б) PP 2007 – Animation – Custom Animation

В дясната страна се показва прозорчето за анимации, където е изписано името на вградения файл. Oт менюто на файла избирамe Effect Options



4.Отваря се прозорчето за настройки с 3 сектора – Effect, Timing, Sound Settings. Там правим необходимите настройки:

В Effect маркираме:
- В Start Playing – From beginning, ако файлът трябва да почне със стартиране на презентацията; From time:(не важи за WAV)- започване на аудио файла, не от началото, а от N-тата секунда от началото на изпълнението.
- В Stop Playing - On click, когато трябва да спрем файла с кликване; After current slide- след текущия слайд; After- пишем номера на слайда, когато музиката трябва да приключи. Номерът на вписания слайд трябва да бъде по-голям от действителния брой слайдове. Пример: Ако презентацията е 15 слайда, пише се 20 или винаги число над 15. Най-добре е да се впише максималния брой, който се поддържа - 999. Тази настройка не пречи и се отразява при изготвяне на други презентации-дори е от полза.
Когато вкарваме аудио файл чрез Insert винаги трябва да има крайна точка (Stop playing)



В Timing маркираме:
- Delay – започване на музиката с известно закъснение след започване на презентацията (в секунди), независимо от това, че е маркирано Automatic



В Sound Settings:
От тук може да настроим силата на звука (натискаме високоговорителчето), да скрием иконката и да получим информация да файла е вграден или свързан (Information). Ако е свързан там е посочен пътя до файла. В такъв случай при стартиране на презентацията или изпращане по мейл, двата файла (аудио и презентация) трябва да бъдат в една и съща папка.



Ако обаче един файл е много кратък и покрива напр. само 3 слайда, естествено е, че не може да обхване една презентация от 15 слайда, независимо какво число е вписано. Тогава файла трябва да се повтори от „празния” слайд нататък. Там, където свършва първия аудио файл, коригираме Beginning и Stop playing After – в Beginning остава отметката, а в After посочваме слайда, където свършва музиката. В следващия слайд, в който няма вече музика, вкарваме отново файл и действаме като за нов файл. Друг начин е, още при влагането да дадем повторение на файла –от Timing - Repeat

MID, WMA, MP3 файлове
При тези файлове не се прилага първия начин, а само втория, като задължително музикалния файл и презентацията се поставят в една и съща папка.
Забележка:Въпреки, че презентация с WAV файл може да се стартира и без приложен музикален файл, винаги правим папка с двата файла вътре, за да се избегнат провали.. При изпращане но мейл или Скайп изпращаме цялата папка (архивирана). Тогава всичко ще е наред при стартиране на друг компютър
Действието по вграждането на тези файлове става са същите като при вграждането на WAV файл по втория начин.

Влагане Audio tracks

При изготвяне на презентация с файлове от CD, при стартирането и, дискът трябва винаги да е в компютъра.

Действаме по познатия начин, но този път посочваме CD.
а) РР 2003 –Insert-Movies and Sounds- Play CD Audio Track
б) PP 2007 –Insert- Sound – Play CD Audio Track
В появилото се прозорче Power Point разпознава диска, като дава пълна информация за него-колко трака съдържа диска, каква е продължителността на последния трак и общото време на изпълнение.



При потвърждение отново се появява прозорчето за избиране начина на стартиране. След избора, в презентацията се появява иконка на дискче. Ако желаем целия диск да се включи в презентациятa, просто потвърждаваме, но за да се чува през цялата презентация при 2007 маркираме Play across slides или в Stop Playing отбелязване краен слай, както бе обяснено по-горе. При 2003 по-доброто решение е също да се посочи краен слайд.,

Ако искаме в определен слайд да се чува част от един трак (напр. 2 от диска) в Sound Settings в Start at track – 2, End at track -2, като посочим кога да почне файла и време на приключване.Това обикновено се прави, за да се избегне паузата преди музиката или просто искаме тя започне от определен саунд. Пример: Start at track – 2 ; 10 секунди (има пауза преди започване или искаме да стартира от определено място); End at track 2; 40 секунди (там искаме да свърши).




Така се прави за всеки слайд поотделно, като се посочва началния и краен трак и съответно времената. Винаги обаче трябва да има и начален и краен слайд (Start Playing и Stop playing в Effects)
За да се избегне поставянето на диска всеки път, когато се стартира презентацията, може да конвертираме тези CDA файлове в WAV или MP3 и действане по посочените начини.
Ако нямаме в момента подходяща програма за конвертиране на WAV на MP3 и/или намаляването на WAV файла, това може да стане с Winamp и Sound Recorder-a на Windows.

Записване на презентация на CD диск





Като за начало отворете презентацията която желаете да запишете.

След това натиснете бутона в горният ляв ъгъл.

Следващата стъпка е да изберете "Публикувай" от падащото меню, след което избирате "Пакет за компактдиск".

Когато изберете "Пакет за компактдиск" ще ви се покаже прозорче с опциите за записване.

Именувате диска. От опцията "Добавяне на файлове" можете да добавите още презентации към диска. Сега отиваме на опции.

Тук правите желаните от вас настройки, но не бива да забравяте, че при отметка на "Свързани файлове" трябва да имате на компютъра си всички снимки, звуци и т.н. Натискате бутона "ОК" и изберете "Копиране на компактдиск".
Когато изберете "Копиране на компактдиск" Ще ви излезе ето този прозорец:

Избирате бутона "Да" и записването ви започва, понякога записването може да продължи доста дълго в зависимост от броя на презентациите.
Това беше от мен и се надявам урока да ви е харесал и най-вече да ви е бил полезен.