сряда, 25 юли 2012 г.

Ревю на HP Slate 2

HP Slate 2

През последните няколко дни доста големи компании обявиха редица нови таблети, които трябва да се появят на пазара в следващите няколко седмици. Почти всички те са снабдени с последната операционна система на Google – Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Изключение разбира се прави Apple iPad 3, който трябва да излезе на 7 март. Докато чакаме тях обаче решихме да се обърнем към съвсем друга част на този сектор – таблетите с пълнофункционална Windows 7 операционна система. До излизането на финалната версия на Windows 8 има над половин година, а докато това се случи, Windows 7 е системата, която трябва да брани честта на Microsoft. Дали обаче излязлата през 2009 година 7-ма версия ще е достатъчно добра, за да се противопостави на Android и iOS? Какво различно може да ни предложи тя?
Ще се опитаме да отговорим на тези въпроси в следващите редове, тъй като Windows е най-познатият на масата потребители софтуер и не е редно да бъде пренебрегван от прожекторите без да го тестваме поне в едно подробно ревю.

В комплекта

С доста богат комплект е снабден Slate 2 таблетът на HP. Кашончето, с което пристига прилича повече на кутия от лаптоп, от колкото на таблет и ако в началото това ви учудва, след отварянето му, ще ви стане ясно защо е така. Освен зарядно устройство с много дълъг кабел (), таблетът е екипиран с кутийка в която ще намерите “HP Slate Digital Pen” (електронна писалка с клавиш за десен бутон и Energizer батерия), HP Slate Dock (докинг станция, която ще разгледаме малко по-късно), симпатично кожено калъфче с дупка за камерата на гърба, няколко “Support” диска, доста голямо “тесте” книжки и микрофибърна кърпичка за чистене на екрана.

Дизайн и конструкция

HP Slate 2 определено не е най-тънкият таблет на пазара. Държейки го в ръцете си, едва ли ще ви изглежда и особено дебел, но е извън съмнение, че в сравнение с повечето от останалите си конкуренти на пазара, машината може да се нарече масивна. Дебелината на корпуса е 15 милиметра, а теглото му – 681 грама.
Хубавото в случая е, че Slate 2 се държи удобно, за което помага и гуменото покритие на гърба му. В центъра на задната част стои металното лого “hp”, а няколко сантиметра над него е разположена 3-мегапикселовата камера.












Предната част е сравнително изчистена – тук не присъства нищо, освен VGA камерата за видео разговори и 8.9-инчовият WSVGA дисплей. Липсва дори и сензор за светлина, което не е особен минус – така или иначе повечето производители го интегрират в продуктите си само и само за да не са “по-назад” от Apple и iPad.
Лявата страна на таблета е снабдена с SD слот за мултимедийни карти, бутон за извикване на клавиатурата по подразбиране и вграден микрофон за запис на звук. В някои конфигурации там може да бъде намерен и слот за SIM карти, но бройката, която тестваме днес не разполага с такъв.

Отдясно, последователно поставени са PowerLock индикаторният светодиод, който показва дали е заключено или е отключено автоматичното завъртане на екрана (това може да се модифицира и от Display Settings), бутонът за включване и изключване на таблета и индикаторната лампичка, която свети бяло, когато таблетът работи, мига, когато таблетът е в Sleep mode и стои изгасена, когато таблетът е изключен. След тях има малко чекмедже, което при издърпване дава важна информация за таблета (сериен номер, ключ за Windows и т.н.). Там се намира също и WLAN антената, която по принцип не се вижда, а след нея стои жакът, в който можете да свържете слушалки.

В долната част са поставени единствено входът за зарядно устройство и двете стерео тонколонки, а отгоре имаме клавиши за увеличаване и намаляване на звука, пълноразмерен USB порт (може да се използва и за връзка с външно DVD устройство), Control+Alt+Del шорткът (това ни изглеждаше малко смешно, докато не ни се наложи да го използваме) и “Home” бутон, който минимизира всички апликации и извежда десктопът.

Докинг станция

Приятна добавка към комплекта е докинг станцията, която създава особено удобство, ако искате да гледате филм на твърда повърхност или притежавате външна клавиатура, от която искате да пишете. Задната част на докинга разполага с два допълнителни USB порта, вход за зарядно устройство, HDMI и жак за слушалки.

Държачите са метални и надеждни, а за стабилността на таблета при “закачане” няма от какво да се притеснявате.

Windows 7 Professional

След като поработихме определено време с операционната система сме на мнение, че интегрирането на софтуер с не-максимално оптимизиран за таблети интерфейс не е най-добрата идея, която може да дойде на инженерите на HP. Чувството за свобода, което Windows предлага на потребителите е страхотно. Такова е и чувството, че сте напълно наясно къде се намирате и как можете да достигнете до мястото, което пожелаете, тъй като почти със сигурност вече сте свикнали с функционалността на най-популярната операционна система.
Не одобряваме обаче факта, че трябва да кликаме по три пъти с пръст върху малкото “х”-че в Google Chrome, за да затворим даден таб или на моменти да не е ясно защо искаме да пишем, но виртуалната клавиатура не желае да излезе наяве. Като стана дума за нея, сравнително удобно е наличието на Swype технология за предиктивно писане – макар и да не работи с български език, ако често се налага да пишете на английски, може да ви е полезна.

Трябва да споменем и наличието на акселерометър, който честно казано предпочитаме да не беше добавян. Забавянето в завъртането на картината при съответно обръщане на таблета е няколко секунди, но това не е най-големият проблем. Неприятността идва от там, че тя не винаги се обръща и понякога се налага да го завъртим първо наобратно и после на стараната, която целим в опит да “рестартираме” функцията му.
Иконките в дясната част на таскбара също не са най-лесно достъпните модули, с които сме си имали работа, но предвид по-рядкото им използване, това не ни пречеше особено.
Трябва да признаем, че след известно свикване, работата с таблета стана по-лесна, но не толкова, колкото би трябвало да бъде. Добре ще е и ако се изчистят някои бъгове. Пример е грешката, която ни посрещаше в Windows след всеки рестарт.

Дисплей и звук

Диагоналът на екрана на HP Slate 2 е 8.9 инча, а разделителната му способност – 1024 х 600 пиксела. Тази резолюция е напълно достатъчна, за нормално браузване в почти всички сайтове в Мрежата, но е малко по-малка от повечето други таблети на пазара. Ъглите на виждане не са много добри, но това е породено от липсата на IPS панел – използва се TN матрица, която не притежава същите качества като In-Plane Switching и това си проличава, когато погледнете Slate 2 под ъгъл.
Звукът от вградените стерео високоговорители е добър. Въпреки, че не се чуват много силно, тонколонките работят чисто и ясно , дори при максимално увеличаване.

Батерия

Вградената в таблета батерия е 30Wh литиево-полимерна и издържа до 6 часа и 40 минути сърфиране в Интернет с едно зареждане. За да изведем този резултат използвахме специален тест, който автоматично превключва между 70 популярни български страници, някои от които имат Flash реклами.
Всички тестове са проведени при Power Saving режим и яркост, настроена на 50 процента.

Технически характеристики

Операционна система:
Windows 7 Professional
Процесор:
Intel Atom Z670 – 1.5 Ghz (512KB кеш)
Оперативна памет:
2GB DDR2 RAM
Диск:
32 GB собствена памет (възможност за разширение, чрез карта)
Видеокарта:
Intel GMA 600
Дисплей:
8.9-инчов дисплей с High-Definition резолюция от 1024 x 600 пиксела (капацитивен)
Комуникация:
Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR, microHDMI, microSD четец
Камери:
0.3-мегапикселова камера (отпред) и 3-мегапикселова (отзад)
Допълнително:
Мултитъч, акселерометър, Adobe Flash поддръжка, жак за микрофон и слушалки, стерео високоговорители, SD слот за карта памет, пълноразмерен USB порт, докинг станция, електронна писалка, кожен калъф
Батерия:
30 Wh литиево-полимерна батерия
Дебелина на корпуса:
15 милиметра
Тегло:
681 грама
Тегло на докинг станцията:
213 грама

Процесор и RAM памет


HP Slate 2 работи с представения преди около година Atom Z670 процесор на 1.5 гигахерца (едноядрен). Благодарение на HyperThreading технологията, Z670 може да се справя доста успешно с многонишкови процеси, а консумацията му е само 3 вата. Процесорът има и вградена графика Intal GMA 600 на 400 Mhz, а максимално поддържаната RAM памет е 2GB – точно с толкова разполага и таблетът.

Solid State Drive

HP Slate 2 работи с 32-гигабайтов SSD (в конфигурацията, която тестваме), но никъде не се споменава за скоростите на четене и писане, които поддържа. Оказва се, че те съвсем не са ниски – интегрираната SAMSUNG MZMPA032HMCD-000H1 флаш памет чете поселдователно с около 160 МВ в секунда и записва с 80 МВ/секунда.

Производителност

Rightware BrowserMark
BrowserMark бенчмаркът на Rightware определя скоростта на таблетите при сърфиране на уеб сайтове, като тества производителността им при скриптове, Flash, скорост на зареждане и т.н. HP Slate 2 изкара 138 183, точки, но въпреки това не е най-удобният за сърфиране в Интернет таблет, който сме тествали. На тази позиция остава Trasnformer Prime, който се справя по-добре заради оптимизирания си интерфейс, макар и да изкарва 112 600 точки. Резултатът на предишното поколение ASUS Transformer е 85 456, този на LG Optimus Pad – 93166, а този на ThinkPad Tablet – 87783 точки.
Fritz
Fritz e бенчмарк отразяващ производителност при пресмятане на шахматни ходове. По принцип с него тестваме мобилните компютри в Laptop.bg, но от чисто любопитство (и защото Windows-ът позволява) пуснахме теста и на Slate 2. Intel Atom Z670 се справя с 607 000 хода в секунда, което е много по-малко от това, което сме свикнали да виждаме, но все пак тук говорим за таблет. Един от най-мощните компютри в света, Deep(er) Blue постигна скорост от 200 милиона позиции в секунда, през 1997 година, когато победи световния шампион Гари Каспаров с 3.5 на 2.5.

Камера

Ето две снимки, заснети с 3-мегапикселовата задна камера HP Slate 2. Малко по-долу ще видите и тест на видео възможностите й.

Продукта може да закупите от www.altech.bg HP Slate 2


Няма коментари:

Публикуване на коментар