понеделник, 21 май 2012 г.

ВЪВЕЖДАНЕ НА ФОРМУЛИ В EXCEL

ВЪВЕЖДАНЕ НА ФОРМУЛИ В EXCEL 1




Събиране, деление, умножение и изваждане
Когато извършвате изчисления чрез формули, в които участват знаците за аритметични действия първо трябва да въведете знак за равенство (=) в клетката, в която искате да се сметне резултата.
въведете числата свързани с оператори за математически действия и след това натиснете клавиша ENTER.
=10+5 за събиране
=10-5 за изваждане
=10*5 за умножение
=10/5 за делене
Формулите се виждат в лентата за формули , когато изберете клетка, която съдържа резултат. Ако лентата за формули не се вижда, в менюто View щракнете върху Formula Bar.
Използване на препратки към клетки във формули
Въвеждането на препратки към клетки дава възможност на Microsoft® Excel автоматично да актуализира резултатите, ако стойностите в клетките се променят. Например:
Въведете=C4+C7 в клетка.
Или, въведете знак за равенство (=), щракнете върху клетка C4, а след това въведете знак плюс (+) и накрая щракнете върху клетка C7.
Препратки към клетки
Препращане към стойности в
A10
Клетката в колона A и ред 10
A10;A20
клетка A10 и клетка A20
A10:A20
диапазона (област) от клетки в колона A и редове от 10 до 20
B15:E15
диапазонът (област) от клетки в ред 15 и колони от B до E
A10:E20
Диапазона (област) от клетки в колоните от A до E и редовете от 10 до 20
Сумиране на стойностите в ред или колона
Използвайте функцията SUM, която е предварително написана формула, за да сумирате всички стойности в ред или колона:
1. Щракнете върху някоя клетка под колоната от стойности или вдясно от реда от стойности.
2. Щракнете върху бутона Автосумиране на лентата с инструменти Стандартни, а след това натиснете клавиша ENTER.
За да съберете стойностите от произволна област от клетки:
1. Щракнете върху произволна клетка, натиснете бутона Автосумиране на лентата с инструменти Стандартни (в клетката се записва =SUM())
2. Изберете (Маркирайте) областите от клетките, които искате да сумирате. Проверете областта. записана в скобите на функцията и натиснете ENTER.
Например: =SUM(B2:B4;B6) и =SUM(B2;B5;B7)
ВЪВЕЖДАНЕ НА ФОРМУЛИ В EXCEL 2
Намиране на средна стойност, максимум или минимум
Използвайте функциите AVERAGE, MAX или MIN.
1. Щракнете върху произволна клетка, натиснете стрелката вдясно от бутона Автосумиране на лентата с инструменти Стандартни изберете една от функциите, MAX. или MIN (в клетката се записва напр. =AVERAGE())
2. Изберете (Маркирайте) областите от клетките, в които искате да намерите средно аритметично. Проверете областта. записана в скобите на функцията и натиснете ENTER
За да видите още функции, щракнете върху More Functions в списъка Автосумиране, за да отворите диалоговия прозорец Insert Function.
Съвет Можете да въвеждате формули и препратки към клетки и като ги запишете в лентата за формули .
Копиране на формула
В съседна клетка или съседна област от клетки, като се използва манипулаторът за попълване:
1. Изберете клетката, която съдържа формулата, а след това позиционирайте показалеца на мишката върху долния десен ъгъл на клетката, докато се появи черното кръстче (+).
2. Плъзнете манипулатора за попълване върху клетката или областта, в която искате да копирате формулата, а след това отпуснете бутона на мишката.
Без използване на манипулатора за попълване:
1. Изберете клетката, която съдържа формулата, и в менюто Edit щракнете върху Copy.
2. Изберете клетката или клетките, в които искате да копирате.
􀂃 За да копирате формулата и всяко форматиране, в менюто Edit щракнете върху Paste.
􀂃 За да копирате само формулата, в менюто Edit щракнете върху Paste Special и след това щракнете върху Formulas.
Разбиране на стойностите на грешка
##### Колоната не е достатъчно широка, за да покаже съдържанието. Увеличете ширината на колоната, свийте съдържанието, за да се побере в колоната, или приложете друг числов формат.
#REF! Препратка към клетка не е валидна. Клетките може да са изтрити или заместени.
#NAME? Може да сте сгрешили име на функция.
Клетки с грешки като #NAME? може да показват цветен триъгълник. Ако щракнете върху клетката, се появява бутон за грешка , за да ви даде някои опции за коригиране на грешка. Начинът на използване на бутона не е показан в този курс.
Използване на повече от един математически оператор във формула
Ако в една формула има повече от един оператор, Excel следва правилата на реда на операторите, вместо просто да изчислява отляво надясно. Умножението се извършва преди събирането: =11,97+3,99*2 е 19,95. Excel умножава 3,99 и 2, а след това събира резултата с 11,97.
Операциите в скобите се извършват първи: =(11,97+3,99)*2 е 31,92. Excel първо събира, а след това умножава резултата по 2.
Excel обаче използва операторите отляво надясно, ако те са от един и същи ред на изпълнение. Умножение и деление са на едно и също ниво. По-нисък ред спрямо умножението и делението са събирането и изваждането, които са на едно и също ниво.

сряда, 16 май 2012 г.

Смяна на картинки в Ексел чрез падащ списък и макроси





Ще разгледаме поотделно двата случая
I. Снимките са на компютъра
Снимките трябва предварително да са умалени и сложени в отделна папка

1. В някоя колона (не А) изписваме всички уточняващите имена на снимките/картинките-напр. Залез, Лилии итн. Или просто-Снимка 1,2,3... В съседната колона изписваме точно оригиналните имена на снимките картинките с окончанията.-напр. Sunset.jpg. Препоръка: Добре е тези колони да са извън видимата част на таблицата –някъде в дясно или по-долу.

В примера за яснота, колоните със списъка с с уточняващите имена и оригиналните имена са съответно G и H. Снимките са 4, а списъка е в клетка А1

За следващата стъпка, можем да използваме или абсолютните адреси или за по-просто - да дадем общо име на колоната с уточняващи имена.

а) чрез абсолютни адреси- при абсолютните адреси се слага знака долар ($) пред номера на колоната и реда
б) даване на общо име на сектора. Маркираме колоната с уточняващите имена (в примера колона G) и Insert Name-Define (за 2003) или Formulas-Define name (за 2007). В отворилото се прозорче в Name пишем име на маркираното – напр. Snimki. По-долу в Refers to автоматично се е изписал маркирания сектор.

2. Маркираме А1 и Data-Validation. От менюто на Allow чрез стрелката избираме List, а в Source пишем:
а) в абсолютни адреси „ = $G$1:$G$4” без кавичките или
в) по име „ = Snimki” без кавичките и потвърждаваме. Полученото трябва да изглежда така:



3. Маркираме А2 и там изписваме формулата
=VLOOKUP(A1;$G$1:$H$4;2;0)
В А2 се появява #N/A (клетката А1 е празна). Кликваме в А1. Там се появява стрелкичка с менюто на падащия списък.
Забележка: Тук вместо А2 може да се маркира клетка извън видимата част на таблицата. Формулата остава същата.

4. Чрез стрелкичката избираме фото1. Десен бутон върху А1 и insert Comments. Появява се Text Box. Изтриваме писаното в него и кликваме върху очертанията му. Разширяваме го и го наместваме на удобно място. Кливаме отново върху А с десен бутон и Show/Hide Comments.

5. Кликваме с ляв бутон върху очертанието на бокса и от контектното меню Format Comment-Colors and Lines-Fill Effects-Picture-Select picture. Намираме снимката-Фото1 и потвърждаваме Снимката се вмества в бокса и в А2 се изписва името



Сега трябва да въведем кода, за да може да „въртим” снимките.

6. Маркираме някоя празна клетка и Alt+F11. Там от Microsoft Excel Objects кликваме два пъти върху Sheet1 и в прозорчето за кода изписваме следното (виж уточнението):

Уточнение:
- Тук А1 е клетката, в която ще излизат указващите надписи (Абсолютен адрес)
- D:pic_change е директорията в компютъра, където се съхраняват умалените снимки
- А2 е клетката, в която е изписана формулата VLOOKUP . Там се изписват и оригиналните имена на снимките.



Това е кода за примера. Направете корекции в кода съобразно вашите условия

При избиране надписите от падащото меню на А1 се появява и съответната снимка.



Допълнително оформяне – по желание
a) скриване колоните с имената на снимките реда с формулата VLOOKUP. (ако са във видимата част на таблицата) . За примера това са колони G и H и ред 2
б) скриване мрежата (Gridlines)
в) оцветяване линиите на бокса на коментарите и фона на Sheet-a в един и същ цвят за да изчезнат линиите и стрелката. Пример:





II. Снимките се вкарват (insert) директно в екселския файл
1. Чрез Insert-Picture - From File вкарваме картинките в Sheet 1. Тук няма значение чрез коя клетка са вкарани картинките, т.е можем да маркираме коя да е клетка и Insert Picture. Без значение и местоположението на снимките. На място намаляваме размерът на снимките

2. Кликваме последователно върху всяка една картинки и им даваме име. При самото вкарване на картинките Ексел автоматично изписва име (референтно) в клетката горе в ляво над ред 1 като Picture (1,2 и тн). Името се вижда като активираме картинка, т.е като кликнем върху нея. Можем да запазим имената, които Ексел дава или използваме наши, като изтрием името от клетката и напишем свое.
Забeлежки:
а). Смяната на името в клетката става при активирана картинка (активираме картинката, маркираме името в клетката, DEL, изписваме свое, Enter).
б) Нашите имена може да са на латиница или на кирилица, но не трябва да са свързани или приличат на адреси на клетки. Пример-картинката не може да се кръсти P2 (на латиница); може да е P2 или П2 (на кирилица)


3.В някоя колона на Sheet2 изписваме всички уточняващи имена на снимките (както по-горе) и в съседната колона изписваме точно(вкл. и интервали, ако има) имената, които Ексел или ние сме дали на снимките. Списъкът може да бъде с и без антетка.



4. Маркираме двете колони (без антетка, ако има) и даваме име на маркирания участък-напр.snimki

5. Избираме място (клетка) в Sheet 1, където да се появяват снимките и там изписваме формулата. За примера избираме клетка F1. Маркираме F1 и изписваме формулата
=VLOOKUP(A1;snimki;2;False)
В случая А1 е клетката където ще се появи падащия списък .

6. Маркираме А1-клетката на падащия списък и Data-Validation. изписваме формулата

= OFFSET(snimki;;;;1) [snimki, точка и запетая – 4 пъти, едно]

В F1 се появява #N/A (клетката А1 е празна). Кликваме в А1. Там се появява стрелкичка с менюто на падащия списък.
Ако всичко е е изписано точно, полученото трябва да изглежда така:





7. Въвеждаме кода .Маркираме някоя празна клетка и Alt+F11. Там от Microsoft Excel Objects кликваме два пъти върху Sheet1 и в прозорчето за кода изписваме следното:




Уточнение:
Тук F1 e адреса на клетката, където ще се показват снимките. Тя е просто указателна клетка и не са необходими допълнителни действия по нея (форматиране, разширяване или др)
Важно!
Отбелязаната в кода клетка (F1) трябва да е същата, в която е написана формулата VLOOKUP. Или напр. ако формулата е написана в H1, в кода трябва да е пак H1.

При отваряне на списъка в А1 чрез стрелкичката и избиране на снимка, всички снимки от таблицата изчезват и остава само избраната. При всяко ново избиране се показва съответната снимка.

Смяната на картинките може да се съчетае и с други формули и критерии-напр. да показва параметрите на изделието на снимката или цената или др.
Ако файловете трябва да се изпратят по пощата или се качат някъде, трябва да се има предвид следното:

1. В първия случай- наред с екселския файл, трябва да се изпрати и отделна папка със снимките. За да може получателя да ползва файла нормално (да „превъртва” снимките), той трябва да направи съответната промяна в кода – да промени пътя до папката с картинките в своя компютър.
2. Във втория случай –файлът може да се изпрати директно, но трябва да се прецеци големината му. Вложените снимки увеличават обема му.


В зависимост от настройките на Ексел разделителите могат да са запетав, вместо точка и запетая както е тук.
За улеснение двата кода (като txt файл) могат да бъдат изтеглени от долните линкове.
Код при снимки на PC
http://www.mediafire.com/?bv29h2bt6n86zqw

Код при снимки в Ексел

http://www.mediafire.com/?d4pecd47biv3d09

Смяна на картинки в Ексел само с формула (без макроси)

Картинки могат да се сменят и чрез формули. С формули има две основни неудобства. Първо, формулите могат да се получат сложни и дълги за изписване и второ - има известни ограничения в броя на снимките/картинките, които могат де се сменят чрез формули.

Тук ще ви посоча един лесен и прост начин за смяна на снимки с само с формули и с помощта на камерата. За улеснение картинките са 3. По желание снимките могат предварително да са намалени и поставени в отделна папка. Или пък да се намаляват в самия Ексел.

За този начин обаче камерата (иконката) трябва да е извадена и да е при другите иконки (ако не е там). Ето как става това:

А) При 2003 - Tools-Customize-Commands. В лявото прозорче намирате Tools и в дясното прозорче търсите Camera. Маркирате я и с натиснат десен бутон я провлачвате в лентата с иконките
Б) При 2007- кликвате върху основния бутон (Office button)-Excel option-Customize. От горното меню избирате Commands not in the Ribbon. Намирате камерата и Add.


Ето стъпка по стъпка - по-подробно:

1) В Sheet2 в две съседни колони изписвате имената на снимките и срещу имената вкарвате съответната снимка. Разширявате клетките така, че умалените снимки да се вместят точно в клетките-без допир до страничните линии. Двете колони трябва да имат антетка, т.е да изглежда като таблица.
2) Маркирате двете колони (без антетката) и Insert-Name- Create (за 2003) или Forrmulas-Create from Selection (при 2007) Заб. И при двете версии може да се използва комбинацията Ctrl+Shist+F3. В прозорчето Create Names маркирате Left column. По този начин клетките със снимки автоматично приемат имената на снимките.




3) Маркирате колоната с имената вкл. и антетката и Ctrl+Shift+F3 (или по споменатия начин). Тук маркирате Top Row. По този начин създавате списък, на който автоматично се присвоява името на антетката.
4) Под снимките или в страни на удобно място маркирате празна клетка. Там ще излиза списъка от имената на снимките. Data Validation. Там избирате List и Source - името на антетката на имената (в случая пишете =Име). След потвърждаване, в избраната клетка (за примера C5) се появява меню с имената на снимките.





5) Маркирате отново клетката с менюто (С5) и давате име на клетката (за свързване нас името с картинката). За примера съм избрал име Change. В прозорчето Refers to e изписан адреса на клетката и Sheet-a. В случая е изписано =Sheet2!$C$5. Трасформирайте формулата в
=indirect(Sheet2!$C$5)       и потвърдете.

6) Тук идва ред за използване на камерата. От падащия лист на имената с картинките изберете която и да е. Клетката остава маркирана. Кликнете върху иконката на камерата. Клетката се огражда, а курсорът става на кръстче, с което очертаваме правоъгълниче на произволно място. В очертанието се появява името на снимката, а в лентата за формулите – абсолютния адрес на клетката със списъка. (в случая =$C$5)
7) Замествате този адрес с името, което е присвоено на клетка С5 (моето име беше Change)т.е. формулата става =Change. След потвърждаване веднага в очертанието се появява, избраната снимка. Разширявате очертанието или го премествате на друго място.





Сега при избирането на име от списъка, съответната картинка се появява в очертанието.
Остава само окончателното оформяне. Тъй като в Sheet2 са снимките, имената и списъка (много е „пренаселено”), трябва да прехвърлите действията от Shеet2 в Sheet1 т.е на „чисто”. Това става така:

- Кликвате върху очертанието на картинката – COPY и PASTE в другия Sheet. Правите контролен тест - в Sheet2 сменяте картинките и проверявате дали на новото място картинките също се сменят.
- Кликвате върху клетката със списъка (С5) и CUT (Не COPY!). Правите PASTE на новото място в клетка по желание. Там също може да премествате очертанието на най-подходящо място. Може и да разкрасите фона на новото място по различни начини.

зарове в Ексел





Със съвсем прости формули, може да си създадете една елементарна игричка- игра на зарове. В същото време ще добиете представа и за прилагане на формулите IF

Преди всичко Analysis Tool Pack трябва да е инсталиран и маркиран. Нататък е лесно.

Най-простите „зарчета” може да направим така:
1. Разширяваме две клетки близо една до друга (не съседни), така че да се оформят два еднакви квадрата.
2. Форматираме клетките по наш вкус (цвят на клетката, цвят и размер на шрифта, рамка, ако е нужно и pattern)
3. Макрираме последователно двете клетки и във всяка от тях изписваме формулата


=RANDBETWEEN(1;6)
Получаване нещо подобно:



По този начин могат да се направят неограничен брой зарчета. „Хвърлянето” на зарчетата става чрез натискане на клавиша F9 или Del.

При този вид зарчета, стойностите излизат само като цифри. Ако искаме да направим зарчетата по-реалистични, трябва да ги оформим с точки, Вместо точки може да се изберат и други знаци – напр. различни муцунки, сърца, детелинки итн. Всички тези фигурки се намират в шрифтовете Wingdings.

Как става избирането:
В Ексел – Insert – Symbol. От менюто избираме Wingdings (или следващите 2,3). Маркираме фигурката която ще ползваме. Долу се появява цифра (Character Code). В случая ще ползваме точка с код 108. Този код ще ползваме в нашите формули нататък.





Оформяне на „зарчетата” и прилагане на формули
1.Избираме два сектора от 3 по 3 клетки, като ги оформяме по подходящ начин, така че да се получат 9 еднакви квадратчета.
2. Форматираме двата блока ( само цвят и рамка- по желание).
3. Маркираме поотделно двата блока и центрираме – Format Cells-Alignment- Vertical – Center, Horizontal – Center
4. Маркираме двата блока и прилагане шрифта в който сме избрали фигурка (в случая – Wingdings)
5. Маркираме клетка встрани от квадратите (напр. А2) и в нея изписваме същата формула, както по горе =RANDBETWEEN(1;6). В клетката А2 се изписва произволно число между 1 и 6. Получаваме нещо подобно:




6. Сега прилагаме формулите

Обяснение за формулите.
a) При разглеждането на стените на зарчето (картинката долу) е ясно, че в горния ляв ъгъл и долния десен ъгъл на зарчетата (В2, D4 и F2, H4) ще трябва да се появява число (точка) при стойности 2, 3, 4, 5, 6




В този случай използваме функцията IF във формула. В съответните клетки B2, D4, F2 и H4 изписваме формулата, която отговаря на условието (при всяко число по-голямо от 1 да маркира точка):

=IF(A2>1;CHAR(108);"") 

б) В клетките B4, D2 и F4, H2 (долния ляв и горния десен ъгъл) трябва да се появи точка при стойности 4, 5 и 6. Тук пак използваме IF, за да се изпълни условието:



=IF(A2>3;CHAR(108);"")               Изписваме формулата в споменатите клетки          

в) В клетките B3, D3 и F3, H3 трябва да се появява точка при стойност 6. Пак познатото IF

=IF(A2=6;CHAR(108);"")  

г) в клетки C3 и G3. трябва да се появи точка при стойности 1, 3 и 5. Тук прилагаме формулата, която изписване в клетките.

=IF(ISODD(A2);CHAR(108);"")          (Ако А2 е нечетно, маркирай точка)

В долната табличка за улеснение са събрани и обобщени всички формули които се ползват в деветте клетки на „зарчетата”. Те се отнасят за адресите на клетките в първата картинка. За вашите „зарчета” може да си направите подобна табличка, като се съобразите с вашите адреси:



Накрая може да премахнем мрежата (Gridlines), а цифрата в А2 можем да оцветим в цвят на фона (background color), за да стане невидима.

„Хвърлянето” на заровете пак става по същия начин – чрез натискане на клавиша F9 или Del. Чрез създавaнето на различен брой зарчета може да играете на различни игри.


Приятни забавления!

По-специално форматиране на клетки, колони и редове в Ексел





Форматирането се извършва чрез маркиране на exel клетката или колоната/реда и Format-Cells-Number-Custom. (или натискате Ctrl и 1). При маркиране на Custom в Type се изтрива всичко (ако има) и се изписва исканото фрматиране. След потвърждението, форматът на клетката може да се пренесе на друго място-клетка, колона, ред. Маркирате клетката-Copy и на новото място-Paste Special-Formats. Ако е необходимо, предварително маркирате колоната или реда
По-нататък в обясненията ще показвам директно форматирането, което трябва да се изписва в празното прозорче на Type

1 Водещи нули
Тук има два основни варианта, заложени в програмата:
а) Числото да се предхожда от определен брой нули, (една, две или повече), които винаги да се запазват, независимо колко е голямо числото - напр. 001, 00120, 0012001
б) Вторият вариант е предхождащите нули да да намаляват с увеличение на числото- напр. 00001, 00023, 0128 – до „изчерпване” на заложените нули.

 - При първия вариант се изписва 0###. Тук предхождащата нула е една, а максималния брой цифри в числото са 3. Броят на символа # трябва да е равен или по-голям от цифрите на вашето число. Тук в случая форматирането важи за числа от 1 до 999 (макс. три знака)

- При втория вариант се изписват толкова нули, колкото са цифрите в числото. При списък с 100 (100 записа) се изписват 3 нули 000. Това означава, че последното число с нула е 099. При 100 числото се изписва без предхождаща нула.
Двата варианти се използват при различни случаи и цели.

Тук обаче има още един лесен и прост вариант (трик) – да се представи числото като текст. Просто се изписва @ и можете да въвеждате числата както искате и с колкото нули желаете. По този начин обаче не могат да се извършват аритметични действия.

2. Цифри с текст (пред или след цифрите)
Ако трябва да направите списък с номера - кодове на стоки или др., в който пред номерацията или след нея има една или няколко букви, то изписването им може да стане автоматично.
Буквите могат да бъдат свързани с цифрите, напр. ABC001214, БК234, 00024S, 87Ж
или разделени от тях, напр. GG 0012; SS 44, 0991 R, 11 K
Текстовият стринг се поставя в кавички и пред него или след него се изписва условието за номерацията

Свързани букви и текст
- при букви пред цифрите се изписва “ABC”0000 или “ABC”0### в зависимост от вида на номерация, както бе показано по-горе
- при букви след цифрите се изписва 000”S” или 0###”S”
При изписването на номерацията, съобразете се с посоченото по-горе за водещи нули
Ако не искате да има водеща нула, просто след или преди индекса напишете само една нула или # –“АBC”0 или 0”S”, “ABC:# или #”S”
Заб: В изписването няма никъде интервал
Сега като напишете само цифровата стойност, в клетката тя се изписва заедно с индекса-пишете 234 и в клетката се изписва АВC234 или 234S

Разделени букви и текст
Пример: XY 23 или 125 кг.
Изписването е същото като горното, но тук има интервал.
За букви пред цифрите интервалът се слага между вторите (затварящи) кавички и номерацията- "PO" 0###
Описание:кавички-стринг-кавички-интервал-номерация

За букви след цифрите интервалът се слага между първите кавички и първата буква -0##" XY"
Описание: номерация-кавички-интервал-стринг-кавички

Тук също изписвате само цифровата стойност и в клетката тя се изписва автоматично заедно със текстовия стринг (буквите).
Ако не искате да има водеща нула просто след или преди идекса напишете само една нула или #.-точно както по-горе, но със интервал.

Тези текстови стрингове изобщо не пречат и не оказват влияние върху аритметичните действия. Ако напр. съберете 5 кг и 12 кг, директно ще получите 17 кг (изписано)
Тук също може да се приложи трикът от по-горе (вече с интервал), позволявайки ви да пишете каквото си искате, но не могат да се извършват аритметични действия.

3.Закръгляване на десетични числа
Изписва се 0,#0 или 0,00.Това означава, че всяко изписано число с два знака след десетичната запетая ще се показва точно. Над този брой знаци, числото се закръгля до втория знак. Ако искате да се закръгля напр. до четвъртия знак, в първия случай общия брой символи + нулата трябва да е 4. Във втория случай броя на нулите също трябва да е равен на 4. В някои случай това е доста по-удобно,отколкото изписване на формули.

4.Оцветяване на шрифт – цифри и текст
Цветовете, като тук могат да се прилагат са: Black, Green, White, Blue, Magenta, Yellow, Cyan или Red. За оцветяване на шрифта кода на цвета се затваря в квадратни скоби [].
Маркирате клетката. Изписвате цвета-напр. [Green]. Сега всичко, написано в тази клетка ще бъде оцветено в зелен цвят. Цветът не може да се промени, дори ако опитате с Font Color. Но ако се напише [green]#, тогава се оцветяват само вписаните цифри. Ако в клетката се изпише само текст, той остава в първоначалния си цвят и може да се променя чрез Font Color, но цифрите –не.

5.Градуси, минути и секунди
-Само градуси
Маркирате клетката Изписвате: [hh]°
Знака на градуса се изписва, като се включи NumLock, натиска се Alt и с цифрите се пише 0176, без да се изпуска Alt

-Градуси, минути и секунди:
 Маркирате клетката. Изписвате: [hh]° mm’ ss’’
Описание:
[hh]-градус-интервал-mm-апостроф-интервал-ss-два апострофа –ОК
Данните се въвеждат в часови формат с двуеточие-напр. 20:12:40. В клетката ще излезе 20° 12’ 40’’
По същия начин се изписва, когато се изразява географска ширина и дължина.
Събирането и делението става с нормалните формули. При изваждането винаги трябва да се вади малкото от голямото (не обратно)

6. Искате да рзберете какъв ден се пада определена дата на годината?
Изпишете датата в една клетка във формат 23/4/2010 или 23.4.2010.Маркирате клетката. Изписвате dddd. Потвърждавате (OK). В клетката излиза деня на тази дата.

7.Скриване на съдържанието на клекта, колона или ред
Маркирате съответно клетката реда или колоната. Изписвате три пъти ;;; (точка и запетая). Съдържанието изчезва от работния лист, но се вижда в лентата за формули. При изписване на каквото и да е в клетката, то веднага изчезва. За да стане съдържанието съвсем невидимо, може да скриете и лентата за формулите

Забележкa: В показаните примери изписванията използват разделители. Ако при вас рaзделителите са други, трябва да се съобразите с тях.

Изчисляване на възраста с Microsoft Excel





Изчисляване на възрастта

Може да изчислите възрастта си в момента, въз основа на рождената си дата.<!--?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /--> Това става с функцията DATEDIF()

Тази функция може да се ползва с версиите на Ексел от 2000 нагоре. За целта правим следната таблица.

Формулите използвани в клетки C3, C4, C5 – може да ги видите на изображението в дясно от тях. 

Снимка 1 

Клетка C форматираме по следният начин: от главното меню избираме Format  и след това Format Cells


Снимка 2


Може да поставите резултата от възрастта си в един ред по следният начин, като използвате тази формула: ="В момента ти си на: "&DATEDIF(C1,TODAY(),"y")&" Години, "&DATEDIF(C1,TODAY(),"ym")&" месеца и "&DATEDIF(C1,TODAY(),"md")&" дни" 

Уточнение: за разделител във формулите е използван този знак "," според настройката на Ексел ако не работят формулите може да се използва този знак " ; " .

Изчисляване на Клас прослужено време във фирмата





В този урок ще разберем как може да се изчисли прослуженото време (класа) на всеки един човек от фирмата в която работим

Вижте как става това:

1 колона
Попълва се фамилията на Лицето

2 колона
Попълва се датата на постъпване на лицето

3 колона
Там се извежда текущата дата чрез формулата =NOW()

4 колона
Използва се следната формула, за да се изчисли реалния стаж във фирмата към момента

4.1. използваме формулата =DATEDIF(B8;C8;"y") показва изминалите години

4.2. използваме формулата =DATEDIF(B9;C9;"ym") показва изминалите месеци

4.3. използваме формулата =DATEDIF(B8;C8;"y") показва изминалите дни

5 колона
Попълва се прослужено време в проценти според Колективният трудов договор във фирмата

6 колона
Изчислява се индивидуалният клас в проценти - използваме формулата =E8*D8

7 колона
Показва текущия въведен клас за всяко едно лице във фирмата към определен момент

8 колона
Когато въведеният клас на лицето се промени спрямо реалния въведе клас в колона 8 се изписва Промяна, ако няма промяна на класа не се изписва нищо; това е направено с цел да се внесат промените само на тези хора които имат нужда от промяна на класа използва се следната формула =IF(E8=F8;"";"Промяна")

Останалите редове надолу се изчисляват аналогично


вторник, 15 май 2012 г.

Контури рамки в word 2003

Видео уроци Word 2003, Word 2007  




 


Диаграми word 2003





Видео уроци Word 2003, Word 2007




Връзки към външни файлове word 2003





Видео уроци Word 2003, Word 2007 

 



Шрифт и цвят word 2003





Видео уроци Word 2003, Word 2007 

 

Хедър и Футер word 2003





Видео уроци Word 2003, Word 2007 

 


Работа с картинки word 2003





Видео уроци Word 2003, Word 2007



 

Колони от информация word 2003





Видео уроци Word 2003, Word 2007



 

Параграфи word 2003





Видео уроци Word 2003, Word 2007




Допълнителни символи word 2003





Видео уроци Word 2003, Word 2007

 


Работа с текст word 2003

Видео уроци Word 2003, Word 2007 




Изгледи word 2003

Видео уроци Word 2003, Word 2007



Вътрешни препратки





Видео уроци Word 2003, Word 2007. 

<

Ефекти върху текст





Видео уроци Word 2003, Word 2007






Родословно дърво в Microsoft Word





В този урок ще ви науча как да направите родословно дърво в Microsoft Word

Натиснете ''лентата с инструментите за рисуване'' за да се покажат отдолу, както е показано на картинката.

уроци - 1.gif


После на лентата натиснете на ''Команда за чертане на Office'' и ще ви се покаже това, което се вижда на картинката отдолу.

уроци - 2.gif


Натиснете ОК и ще ви се появи ето това.

уроци - 3.gif


После щракате на полетата и пишете имената на тези на които искате да е родословното дърво. А ако графите не ви стигат можете да ги добавяте и премахвате. Ако не ви харесват цветовете има опция за смяната им.

Вище какво направих аз отдолу.

Дано с този урок да съм помогнал на поне един начинаещ. Вапроси задавайте на коментарите.

уроци - gassssssssssss.gif

ЦИРКУЛЯРНИ ДОКУМЕНТИ word 2003





ЦИРКУЛЯРНИ ДОКУМЕНТИ- УРОЦИ В WORD 2002, 2003

Случвало ли ви се е да пишете писма с едно и също съдържание на различни адреси. Освен адреса в писмото различни са и обръщенията, а всичко друго е еднакво, освен ако не искате да изпратите някое лично съобщение. Към циркулярните документи спадат още и пликовете и купони с различни номера.

Ще се спрем на писането на писма в 4 части.(в 2 урока)
1.Избор на типа на документа и основния документ.
2. Свързване към файл с данни и избор на записи.
3. Добавяне на полета към основния документ.
4. Визуализиране на обединението и завършек.

Обикновено имаме готово писмо в WORD, ако нямаме създаваме ново. От менюто Tools-Mail mergre отметка на Letters

уроци - selekt.gif

Избираме главния документ с отметка Use the current documents.
След като сме избрали главният документ остава да го свържем с данните за вграждане. Това обикновено е друг документ таблица в Exel или Access- Use an existing list. Ако не е готова я правим с отметка - Type a new list, като внимаваме полетата в него да съответстват на вгражданите в главния документ.

уроци - recipients.gif

Още не съм проучила добре и ми пропаднаха снимките или Интернета ми прекъсва, но ще продължа. И картинките мога да ги сваля от моя компютър, но ще се забавя. Тези са от Office пакета.

Визитка в Word





уроци - complete.gif




За да си направим визитка ще използваме готов шаблон, който можете да изтеглите оттук: сайта на майкрософт.

Както виждате шаблона се състои от 3 текстови полета: Име на компания, Адрес и Име на служител и 2 графични: разделителна линия и емблема.

Ако искате да преместите графичните обекти щраквате 2 пъти върху тях, появяват се маркировка и можете да ги местите. За емблемата след като сте активирали полето за рисуване вмъквате от менюто Insert picture, From file-ако имате готова или търсите в галерия от ClipArt рисунка или лого, като си играете с стрелките докато го оразмерите, така че да паснат на текста.

След като сте приключили с картинките работите с текстовите полета, като си въвеждате данните, които смятате за важни и актуални. Текстовите полета се активират също като щракнете 2 пъти вътре в полето и после въведете необходимите промени. Можете да променяте шрифта, размера и цвета на текста по познатия начин от форматиране на текст в Word.
Хубаво е да обработвате последователно едно и също поле в цялата форма, която е от 10 визитки с Copy/Paste.

Можете да премахнете някое от текстовите полета или да го промените или промените цветовете на линията, така че да паднат на логото ви. След като сте си поиграли и оформили съгласно вашите предпочитания визитката ви е готова.

Свързани думи: сайта на майкрософт ,microsoft, microsoft word

Заменяне на наколко думи наведнъж.

Заменяне на наколко думи наведнъж

 Когато искаме да променим (или да премахнем) много повтарящи се думи в даден текст наведнъж, това може да стане по следния начин:

1. Отваряме желания документ , който искаме да редактираме.

2. Примерно искаме да променим (премахнем) в случая всички думи някога.

3. Натискаме Ctrl+f като се отваря прозореца: Find and Replace .

4. На излезлия прозорец отиваме на Replace и на реда Find What : пишем думата, която искаме да заменим (премахнем).

5. Ако искаме да заменим дадената дума (в случая "някога") на реда Replace With : пишем думата, с която искаме да заменим "някога". Ако пък искаме просто да премахнем всички споменати думи "някога" оставаме полето Replace With : празно.

6. За заменяне (премахване) натискаме Бутона Replace All и чакаме докато се заменят зададените думи. Word ще изкара прозорец , в който пише колко думи са заменени. Даваме ОК. Излизаме от прозореца Find and Replace като натискаме Cancel и сме готови.

Слагане на парола в Word

Слагане на парола в Word


Заключване на документа:

1)меню Tools → Options → Security
2)въвеждаме паролата в полето Password to open → Ok
3)появява се диалогов прозорец и в него записвате паролата отново
4)Запазвате документа

Отключване на документа:
1)отваряте документа
2)появявя се диалогов прозорец, в който въвеждате паролата си
3)ако искате да премахнете паролата изпълнявате следните стъпки:
Tools → Options → Security и изтривате паролата от полето Password to open →ок и отново запазвате документа

Web страница с помощта на МS Word





Web страница с помощта на МS Word

 
Всеки иска да има собствена страница в Интернет. Сега това става възможно, нещо повече има и нови възможности като Блог например. Този урок е отговор на въпроса на дъщеря ми, която е филолог, как да си направи страничка в Интернет, където да качва рисунки на нейните ученици.

Стъпка 1: Правите си проект на страницата и какви връзки искате да има в нея.
Обърнете особено внимание на 1стр да я наречем главна, на нея винаги й се дава името index.htm, за да могат сървърите да я разпознават и зареждат. Специалистите и дизайнерите съветват да я направим в Paint, но се опитвах, видя ми се тромаво и грубо, затова работих в Word. Мисля, че същите неща могат да се направят по-професионално и с Page Front, но аз не съм пробвала защото и това го нямам в къщи, като пробвам ще споделя.


Съветвам ви да я оформите във вид на таблица от 2 колони и 3 реда. Това става от менюто Table/Insert/Table. Отваря се диалогова кутия Insert Table, където въвеждате броя на колоните и редовете. Като започнете да пишете в тях те се разтягат колкото ви трябва , а от Table/Draw Table показалеца на мишката се превръща в молив, с който може да разграфявате допълнително например за логото . Можете да съединявате клетки от таблицата допълнително от менюто Merge cells, както и да разделяте от Split Cells. Заглавна част включете освен името на фирмата и емблема или лого. В една колона изредете връзките с другите страници и като ги записвате им давайте същите имена, за да ви е по-лесно, когато им слагате линковете.

Например: начало, история, интереси, галерия, връзки.


Стъпка 2: Като го направите тази матрица можете да я копирате и на другите файлове, а да променяте съдържанието само във 2-ра колона. Във 2-ра колона включете текущото съдържание за всяка връзка. Може би за някой от тях ще имате готови файлове в Word . Сега само ги актуализирайте. Така оформяте 3-4 еднотипни файла. Един от тях можете да наречете галерия, където да качвате само снимките си.


Стъпка 3: Вмъкване на картинки в файловете става по познатия начин от менюто Insert/Pictur/From File. Аз използвам за по-лесно текстовата кутия, за да позиционирам маркера на вмъкване и размера. В по-новите версии се появява и поле за рисуване. Там вмъквам картинката. Появява се диалогова кутия, от която избирате обикновено Му document/ My pictur е търсения файл, зависи къде сте записали картинката.
От диалоговия прозорец избираш папката, в която е записана картинката, селектираш картинката с 1 щракане върху нея и натискаш Insert отдолу на кутията.


Стъпка 4: Оцветяване на табличката. Това става лесно от менюто Format Bakground, където се оцветява целия лист. Ако искате да оцветите само табличката или редове от нея това става като ги маркирате и от менюто Table/Table Properties / Borders and Shading /Bakground или маркирате клетката, щракате десен бутон и от Cells Properties/Bakground. Ако не успеете от 1 път не се отчайвайте има и по-лесен начин от лентата за форматиране А- Font Color като щракнете на стрелката оцветява текст, като е подчертана с цвета, който сме избрали. Моливът оцветява рамките на таблицата- Border Color, а кофата- Shading Color и вършат същата работа на първо време.
Специалистите съветват преди да запишем текстовия документ да изтрием таблицата от Table/Proporties/Table/Borders and Shading/None. Ако искаме да ги възстановим същия път само последното е All.

Стъпка 5: Създаване на хипервръзки.
Това става като маркирате съответната дума, която искате да ползвате за връзка и от падащото менюто Insert > Hyperlinks в отворената диалогова кутия избирате съответната папка и за файла от нея сменяте разширението doc с htm. Ако се объркате или някоя от връзките не води където искате изберете Remove Hyperlinks и после опитайте отначало с Browsed Pages.
За връзки към външни сайтове на вашата страница изписвате целия адрес от URL прозорчето.
За връзка с вашия мейл изписвате mailto:vcushevaaa@abv.bg и съответно сменяте с вашия мейл за връзка.

Стъпка 6: Записване на документ от WORD като htm файл. Това става ако версията ви на Word e от по-новите след 1998 г. Отваряте текстовия документ и от менюто File/Save as.. в диалоговата кутия в полето Type File маркирате с мишката Web Page*.htm, *.html или просто изписвате от клавиатурата и избирате същото разширение или All Files в зависимост от версия та на Word.
Не ви съветвам да триете текстовите документи веднага щом ги запишете за интернет като htm файлове, защото ако се наложи редакция редактирате документа от Word и после го презаписвате. Също така връзките работят само в htm след като ги презаредите.
След като сте направили страничката остава да я публикувате. Най-лесно това става в geocities.com, ако имате поща в Yahoo.com не е нужно дори да се регистрирате, ако нямате създавате си пощенска кутия и паролата ви служи за достъп до вашия сайт.
За да качите сайта изберете Manage /File Manager/Open File manager и в прозорчето срещу Browse чрез натискане от диалоговата кутия избирате папката, в която сте записали файловете и ги прикачвате последователно, като е добре да започнете с index.htm. След като качите и последния файл натискате Upload.
След като сте качили страницата, ако искате и другите да я посещават я регистрирайте в dir.bg, gbg.bg, google.com, all.bg.

Не качвам картинки защото страничката можете да я видите на http://geocities.com/pght_4b

-Това е основното, ако нещо от страницата ви не тръгне веднага помислете какво бъркате, опита е най-добрият учител. Ще успеете да продължите стига да сте любознателни, ако владеете английски няма да имате никакви проблеми сигурна съм.

Създаване и отпечатване на пощенски плик в Word 2007





Създаване и отпечатване на пощенски плик в Word 2007

 

Задаване на обратен адрес


1. Стартирайте Word.
2. Щракнете върху бутона Microsoft Office  и след това изберете Опции на Word.

3. Щракнете върху Разширени.

4. Превъртете надолу и под Общи напишете своя обратен адрес в полето Пощенски адрес.

Word съхранява адреса, така че можете да го използвате, когато искате да вмъкнете своя обратен адрес в плик, етикет или друг документ.

5. Щракнете върху OK.

Проверка на опциите за печат


Преди да пуснете цяла партида пликове в принтера, можете просто да проверите дали настройките на принтера ви са зададени както трябва.

1. В раздела Съобщения, в групата Създаване щракнете върху Пликове.



2. Изберете Опции и след това изберете раздела Опции за пликове.

3. В полето Размер на плик изберете желания размер, отговарящ на размера на вашия плик. Ако никоя от възможностите за избор не отговаря на размера на вашия плик, превъртете до края на списъка, щракнете върху Размер по избор, след което въведете мерките на вашия плик в полетата Ширина и Височина.

4. Щракнете върху раздела Опции за печат.

Драйверът на принтера казва на Word на коя страна трябва да се зареди пликът в принтера и тази информация се показва в раздела Опции за печат в диалоговия прозорец Опции за пликове.




1 Методът на подаване определя позицията на плика (дясно, средно, ляво), както и дали дългата, или късата страна да се подава в принтера.
2 Пликът може да бъде обърнат с лицето нагоре или с лицето надолу. Лицето е тази страна, върху която се печата адресът.
3 Ако пликът се подава първо от късия край, той може да трябва да бъде завъртян, за да не се появява текстът отгоре надолу върху лицевата част на плика.


Пликът на илюстрацията по-долу е позициониран отдясно, с лице надолу, с езичето нагоре и късият край се подава на принтера, в съответствие с настройките в диалоговия прозорец, показан по-горе.



5. Заредете плика, както е показано в диалоговия прозорец.

6. Щракнете върху OK.

7. Напишете някакъв текст в полето Адрес на получателя, след което щракнете върху Печат, за да отпечатате плика.

8. Проверете дали пликът се е отпечатал правилно.

9. Ако пликът не се е отпечатал правилно, направете някое от следните неща:
  • Проверете в информацията за принтера, ако има такава, за да откриете как да зареждате пликове в принтера.
  • Актуализирайте драйвера на принтера.
  • Върнете се на раздела Опции за печат в диалоговия прозорец Опции за пликове и направете съответните корекции в опциите за печат. Отпечатайте отново плика. Повторете този процес, докато откриете конфигурацията на опциите за печат, която дава желаните от вас резултати.

Създаване и печатане или записване на плик


1. В раздела Съобщения, в групата Създаване щракнете върху Пликове.



2. В полето Адрес на получателя напишете пощенския адрес. Ако искате да използвате адрес в електронната адресна книга, инсталирана на вашия компютър, щракнете върху Вмъкни адрес

3. Ако искате да форматирате текста, изберете текста, щракнете с десния бутон върху избрания текст и след това щракнете върху Шрифт от контекстното меню.

4. В полето Адрес на подателя напишете обратния адрес или използвайте предварително зададения.

Ако искате да използвате адрес в електронната адресна книга, инсталирана на вашия компютър, щракнете върху Вмъкване на адрес

5. Ако искате да запазите обратния адрес за бъдещо ползване, но не искате да го включвате в настоящия плик, поставете отметка в квадратчето до Пропусни.

6. Ако имате достъп до електронна пощенска марка, например ако я закупите от услуга в Интернет (World Wide Web (WWW). Мултимедийната част от Интернет, в която има не само текст, но и графика, звук и видео. В Интернет потребителите могат да прескачат от един елемент или страница на други, като използват хипервръзки.), можете да я добавите към вашия плик.

7. Направете едно от следните неща:
  • Ако искате да отпечатате плика, без да го записвате за повторна употреба, вмъкнете плик в принтера, както е показано в полето Подаване, и след това изберете Печат.
  • Ако искате да запишете документа за повторна употреба, щракнете върху Добави към документа и след това щракнете върху бутона Microsoft Office, щракнете върху Запиши като и напишете име за документа.


Word добавя плика към текущия документ като "Страница 1". Ако искате, можете да използвате останалата част от документа, за да напишете кореспонденцията си, и тя автоматично ще се съхрани с плика.

За да отпечатате плика, поставете плик в принтера, както е показано в полето Подаване в раздела Опции за печат в диалоговия прозорец Опции за пликове, щракнете върху Добави към документа и накрая щракнете върху Печат.

Източник: www.microsoft.com

Microsoft Office Word 2007 - Общ преглед

Когато отворите Word 2007 за пръв път, може да се изненадате от новия му вид. Повечето от промените са в лентата – областта, която се простира в горната част на Word.

Лентата изкарва отпред най-популярните команди, така че да да не ви се налага да ровите из различни части на програмата за неща, които правите през цялото време.

Новата лента в MS Word 2007

Защо е тази промяна? За да направи работата ви по-лесна и по-бърза. Лентата премина много изследвания и нейният дизайн бе съобразен с опита на потребителите, така че командите да са на най-добрите места.

Този урок ще ви обясни малко повече за лентата и това как да работите с нея.

Лентата в действие


Най-добре ще разберете колко лесно се работи с лентата и колко е удобна тя, когато я видите в действие. Ето как можете бързо и лесно да приведете в действие някои от най-често използваните функции:

Изрязване на текст


Изрязване на текст в Word 2007


Поставяне на текст


Поставяне на текст в Word 2007


Форматиране на текст


Форматиране на текст в Word 2007


Цвят на страницата






Задаване цвят на страницата в Word 2007


урока е взет от: http://uroci.net

Добавяне номер на страница във WORD документ.





Преди да запаметим документа, номерираме страниците по следния начин:


1. От главното меню избираме Insert/Page Numbers…

2. Появява се ново меню - Page Numbers. В него на Позиция (Position) избираме мястото на номера на страниците – отдолу на страницата (Bottom of page - Footer) или отгоре на страницата (Top of page - Header).

3. От падащото меню на подравняване (Alignment) избираме мястото на номера на страниците в страниците - дясно (Right), ляво (Left), по средата на страницата (Center), от вътрешната страна на страницата (Inside) или от външната й страна (Outside).

4. Слагаме или махаме отметката в квадратчето „Покажи номера на първата страница” (Show number of first page).

5. Избираме вида на форматиране на страниците от бутон Format…

6. Появява се ново меню - Page Number format. В него, от формат на числата (Number format), от падащото меню избираме вида на формата на числата.

7. В полето Page numbering слагаме отметка в Start at и избираме номера на страницата, от която да започне номерирането.

8. Накрая натискаме бутона OK на страницата Page Number format.

9. Страницата Page Number format се скрива.Остава страницата Page Numbers. Натискаме и нейния бутон OK. Номерирането на страниците в документа става автоматично в желаното от вас форматиране.

урока е взет от: http://uroci.net

Писане на ръка и рисуване директно в Word





Понякога се налага да се направи проста скица или чертеж директно в Уърд, дори да се напише нещо на ръка (ако сте толкова сръчни) или просто се вгради картинка.

Вместо да се прави някаква картинка напр. на Paint и после да се вмъква в уърд, това може да стане директно.

1. Отваря се нов (или съществуващ) файл в уърд.

2. Insert-Object-Bitmap Image (маркира се)

В документа се отваря едно прозорче на Paint, в което има едно моливче (това на Paint). С него можете да пишете, драскате и правите каквото желаете на ръка. Ако искате да чертаете или пишете, използвате инструментите на Paint- те се показват от лявата страна на документа.

3. Ако искате да вмъкнете картинка, използва се пак Pant (Edit-Paste from..). Използват се всички инструменти на Paint, но това се прави директно в документа.

4. След приключването, кликвате извън прозорчето и това, което сте сътворили директно остава в документа. Той обаче не може да се премества (в рамка е) там където трябва да бъде. Може дори картинката да е разместила оригиналния текст на документа.

5. Кликвате с десен бутона върху картинката-Format Picture-Layout. Там маркирате In front of text и освобождавате картинката. Сега чрез мишката (с натиснат десен бутон) може да я влачите навсякъде по документа. Ако е голяма, намалявате я или чрез Format Picture-Size или просто я свивате с мишката от ъглите.

6. Запазвате си документа.

7. Ако в последствие искате да направите някакви промени по картинката, просто кликвате два пъти върху нея и се появява Paint. Правите каквото искате и пак запаметявате.

урока е взет от: http://uroci.net

Музикално писмо с Word





Чрез Word може да изпратите писмо (Doc файл) с музикален фон или с вашия глас на приятел, приятелка или любим човек. Докато човека чете писмото (doc файл), може да слуша изпратената му музика или нежно послание.

Ето как става:

I-ви начин- чрез WAV формат.

Запис

Отваряте doc file

 -Insert Object- Wave sound. Появява се Sound Recorder-a и в документа се появява високоговорителче.
-Натиска се Record (червения бутон) и се започва запис на посланието чрез микрофона.
-След приключване (Имайте предвид, че в това положение може да се направи запис с времетраене само 60 секунди!), се натиска бутона стоп. Sound Recorder-a се затваря от X (без да се пипа нищо друго) и документа се запаметява с име и място по желание.
- За проверка - отваря се файла и се кликва върху високоговорителчето. То малко променя формата си, но аудио файла започва.
Спирането на аудиото става чрез натискане на клавиша ESC (Escape)

Аудио файл
-От Sound Recorder-a – Edit-Insert file. Посочва се файла
-Sound Recorder-a се затваря от X (без да се пипа нищо друго) и документа се запаметява с име и място по желание
- За проверка - отваря се файла и се кликва върху високоговорителчето. То малко променя формата си, но аудио файла започва.
Спирането на аудиото става чрез натискане на клавиша ESC (Escape)


II-ри начин- чрез друг аудио файл.

- Единия от похватите е: след Inssert –Object (Независимо какво е осветлено)- Create fro file- Browse – all files- (link to file и display as icon не трябва да бъдат маркирани) и се посочва файла (напр. МП3). Може да се случи обаче файла да не се приеме – излиза съобщение. В този случай ползваме другия похват: Намира се файла и с наиснат бутон на мишката се привлачв върху отворения DOC файл. В отворения документ се изписва името и формата на файла.
- DOC файла се запаметява с име и място по желание.
- За проверка – кликва се върху името на файла. Излиза следния надпис:
“You are about to activate an ebedded oblect that may contain viruses or be otherwise harmful to your computer. It is importanr to be sertain that is from trustworthy sourse. Do you want to continue?
-Потвърждава се. Мелодията се отваря чрез WMP или плеъра по подразбиране. Минимализира се съответния плеър и се чете писмото.
Спирането става чрез затваряне или STOP на плеъра.


Забележки:
1. Писането на текста във файла може да стане преди или след вкарването на аудио файла.
2. Може да се качват доста „високоговарителчета” или файлове. DOC файла обаче ще стане доста голям (аудио+текст+DOC) и трябва да се съобрази как ще се праща-по мейл, Скайп и др. Начин
3. Могат да се привлачват и други формати аудио файлове. Преди всичко обаче, те трябва да се тестват на собствения компютър и след това да се убедени, че получателя може да ги чуе.
4. За ефект, DOC файла може да се оформи като картичка с оригинален шрифт и други екстри
5.Предупредете получателя за съобщението и за начина на спиране на файла. При случая с ESC, понякога файлът продължава да свири дори при затворен документ.


Проблеми:
1. WAV файловете обикновено са доста големи
2. Има ограничение за запис до 60 секунди.


Затова ето ви два бонуса:
А. Намаляване на WAV файлове
-WAV файла се отваря чрез Sound Recorder (не се просвирва!)
- File-Properties- Convert Now. Там се правят настройки по формат (PCM или MPEG Layer3 ) и bitrrates. ОК-ОК – Save as – дава се име и място по желание. След това новия файл се прикачва както е посочено


Б. Увеличаваме времето на запис
Ако искате на запишете по-дълго послание, а нямате време повече от 60 секунди, тогава добавяте време „тишина”(???!)
-Отваря се Sound Regorder-a. Изключва се микрофона. Натиска се Recor
- Изчаква се записа да стигне 60 сек, т.е да спре и тогава „записаното” се запаметява (Save as..) като WAV файл; с име и място по желание (Заб. Може да се запише два пъти пор различни имена)
- След това File –New-Open (Отваря се “тихия” файл). Следваща стъпка- Insert (Insert-ва се отново “тихия” файл и втория, ако са направени два). Така последователно може да се инсъртва многократно - (до възможностите на РС-може да почне да влачи)
-При натискане на Record , програмата е готова с продължителност на запис, равен на сбора от минутите на инсърваните файлове+времетраенето по подразбиране (60+60+60)
Има и друг начин (*чрез създаване на темплейт), но е малко по-сложеш, затова ви предлагам този.
Не забравяйте да изключите и след това влючите микрофона !
Успех!

урока е взет от: http://uroci.net

Бързи клавиши Word





Бързи клавиши Word

1. Смяна на малки букви с главни: маркирайте текста и натиснете едновременно Shift+F3.

2. За All caps- текстът се маркира. С натиснати едновременно бутони Ctrl и Shift се натиска A. Текстът става All caps. При повторното натискане текстът се връща в оригинален вид.

3. Small Caps - Текстът се маркира. С натиснат едновременно бутони Ctrl и Shift се натиска К. Текстът става Small caps. При повторното натискане текстът се връща в оригинален вид.

4. Въвеждане на текуща дата – Alt+Shift+D.

5. Въвеждане на час – Alt+Shift+Т.

6. Бързо превключване на режим Preview – едновременно натискана на Ctrl+F2

7. Увеличаване и намаляване на текст- маркирате текста и натискате едновременно Ctrl+] за увеличаване и Ctrl+[ - за намаляване. Така се увеличава или намалява с един размер. За увеличаване и намаляваме директно през два размера Ctrl+Shiff+> (съответно Ctrl+Shift+<)

8. Разделно маркиране - Ако трябва да се копират , преместват или изтриват пасажи от текст на различни места в основния документ, това става така: Маркира се първата дума или пасаж, натиска се Ctrl и се маркира следващите. След това се извършва действието изтриване преместване и др. Пример: Посочвате една от маркираните думи и с натиснат десен бутон на мишката извличате всички маркирани думи извън текста, а в текста те се премахват

9. Ако искате да въведете таблица в документа, просто напечатайте +_+_+_+ (плюс, долна черта, плюс, долна черта, плюс и т.н.) и натиснете Enter. В документа се появява малка табличка, която можете да форматирате по желание. Уточнение: поредицата трябва да е заградена с плюсове, а броя на долните черти показва броя на колонките.

10. Ако текст, пасаж, таблица или картинка се повтаря в документа, вместо вмъкване или Copy-Paste, маркирате повтаряемото и с натисната десен бутон на мишката го провлачвате на десктопа. Там се създава файл Scrap. Когато ви е нужно, привлачвате отново този Scrap в документа.

урока е взет от: http://uroci.net

Букви и символи в Word





На някои урока ще се стори излишен или неподходящ при наличието на Фотошоп и готови четки за него, както и други графични .програми. Но не всички ги владеят, особено начинаещите. А който има Офис, има и Уърд. Освен това е малко предизвикателство за умение.
Това не са в истинския смисъл орнаментни букви, а комбинация между орнаменти и букви в Word, като крайния резултат също може да бъде ефектен. Орнаментни букви могат да се създават с различни програми, но това е по-прост алтернативен начин, разбира се, без особени претенции. Изисква обаче търпение (Не е за нервни и припряни!)
Урокът е написан, използвайки Word 2003, но ползващите Word 2007 лесно ще намерят съответстващите команди.

За целта се ползват орнаменти (картинки) от Clip Art от категориите или Decorative elements, Curls или Dividers. Могат да се използват и други орнаменти от Интернет ClipArt on Office online или друг източник. Но те трябва да бъдат WMF формат (каквито са доста в ClipArt), за да могат да се обработват директно в самия Word. Ето примери за такива:



 За шрифт може да се ползва някои по-артистичен шрифт или по-специален според необходимостта - старобългарски или готически. Буквите или текста се изписват само чрез WordArt.
Друго, което е необходимо –някаква простичка програма за Screen Capture, (въпрос на избор) с опция Region (сектор от десктопа), с която да се изрязват буквите.
За примера съм използвал наличния в Windows шрифт Monotype Corsiva и орнаменти от ClipArt на Word, както и по-елементарни шрифтове в Windows. Резултати:




С този метод можем да поставим цветна или бяла буква над или под орнамента – с цветен или безцветен фон, да направим орнамент с псевдо преплитащи се елементи в буквата или буква-сандвич (с орнаменти под и над нея)


I. Буквата над орнамента
1. Вкарваме орнамента. Кликваме върху него и от контекстното меню –Edit Picture.-той се обгражда с рамка. По желание можем да оцветим фона на орнамента (не самия орнамент) или да го обградим с линя
2.Чрез WordArt изписваме буквата в подходящ шрифт. Кликваме върху буквата. Format-WordArt-Layout-In Front of text. Оцветяваме и я форматираме по желание (цвят, линни, сянка и др.). Може да използва Fill Effects – с един или два цвята и настройка на Opacity
3. Провлачваме буквата върху орнамента на подходящо място.
4. Кликване върху рамката на орнамента. Copy. От главното меню Edit-Paste Special-Paste Special. От менюто на Paste Special избираме Picture (Enhanced Metafile) или Picture (PNG). Забележка: При PNG картинката не е много контрастна и преливанията са по-плавни. Въпрос на избор.
5. Тук се включва и програмката за Screen Capture. Очертаваме („изрязваме”) необходимия сектор (може и цялата група) и го запаметяваме във формат по желание.





 След като сме поставили буквата над орнамента, можем да вкараме още един орнамент и го провлачим върху вече оформения. Преди да провлачим втория орнамент форматираме го на in Front of text.Така се получава буква-сандвич, т.е. буква между два орнамента.  Тук най-лесния начин да получим отделно тази комбинация е да „отрежем” сектора с програмката и го запазим в желан формат.


II. Буквата под орнамента
1. Повтаряме действията по т.1 и т. 2 от по-горе..
2.Чрез WordArt изписваме буквата в подходящ шрифт.
3. Провлачваме буквата върху орнамента на подходящо място. След като сме поставили буквата на подходящо място в орнамента, кликваме върху буквата и от контекстното меню Send to Back.(не преди това-това става след като буквата е върху орнамента). Буквата отива под орнамента. Ако фона на орнамента е оцветен, буквата застава над цвета и под орнамента.
3. Продължаваме с действията по. т.4 и т.5 от по-горе.





Букви над и под орнамента и букви-сандвич:





III. Съединяване чрез кропване и преплитане.
 При това съединяване се получава ефекта на преплитане на буквата с орнамента. Ормаментът може да се кропне по различен начин-хоризонтално, вертикално, на няколко парчета с цел постигане на искания ефект.
По-долу е показано вертикално кропване
1.Вкарваме oрнамента – In Front of Text. Правим копие. Вкарваме буквата- също In Front of Text..
2.Кропване единия орнамент от дясно на ляво до половината, а другия – от ляво на дясно до същото място. За по-точно и плавно придвижване, извършваме движението при натисната бутон Alt.
3.Съединяваме (доближаваме) двете части на орнамента, докато получи оригиналната си форма. За движение използваме провлачване с мишката или стрелките. За по-прецизно наместване и движение се използва комбинацията Ctrl + стрелка.

урока е взет от: http://uroci.net